Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne? Na to pytanie, nad którym zastanawia się całe mnóstwo właścicieli pojazdów, nie ma niestety jednej właściwej odpowiedzi. Poza obowiązkowym OC, każdy kierowca może wszak potrzebować nieco innego ubezpieczenia samochodu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/), co jest uzależnione od oczekiwanego rodzaju i zakresu ochrony. Jeśli zatem wiesz, na czym Ci szczególnie zależy, łatwiej będzie znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Pomyśl nad rodzajem ubezpieczenia, zanim kupisz polisę

Najlepsza ochrona to ta o najszerszym zakresie? Niekoniecznie. Wszystko zależy od potrzeb konkretnego kierowcy. Jednemu przyda się pełen pakiet obejmujący OC, AC, NNW i Assistance, inny z kolei będzie mógł spokojnie ograniczyć się tylko do zakupu obowiązkowej polisy. Zanim więc przystąpisz do wyboru, oceń, jaki rodzaj polisy jest Ci tak naprawdę potrzebny.

Jeśli np. jesteś właścicielem nowego samochodu, najprawdopodobniej dojdziesz do wniosku, że samo OC to jednak za mało i potrzebujesz jeszcze autocasco. W takim wypadku nie warto szukać każdej z tych polis osobno. Zakup pakietu oszczędzi Ci nie tylko czasu na poszukiwaniach, ale przede wszystkim pozwoli uzyskać korzystniejszą cenę. Jak wszędzie, tak i w branży ubezpieczeniowej obowiązuje bowiem reguła, że kupując więcej, możesz liczyć na spore rabaty.

Komu przyda się pakiet OC + AC?

Autocasco to jedno z najczęściej dobieranych przez kierowców ubezpieczeń dobrowolnych i trudno się temu dziwić. Ubezpieczenie AC zapewnia w końcu ochronę w razie wypadków lub zdarzeń losowych, gwarantując wypłatę odszkodowania, która w zależności od rodzaju szkody i warunków umowy, pokryje całość lub znaczną część poniesionych przez właściciela pojazdu kosztów.

W jakich sytuacjach AC przydaje się najczęściej?

 

  • Gdy samochód został uszkodzony przez siły natury, np. wiatr, powódź, pożar lub grad.
  • Gdy samochód sprawcy wypadku również w tym wypadku ucierpiał.
  • Gdy samochód został skradziony.
  • Gdy samochód został uszkodzony przez nieznanego sprawcę.

 

Oczywiście przykłady okoliczności, w których nie pożałujesz inwestycji w autocasco, można mnożyć, więc żadnego przezornego kierowcy z pewnością nie trzeba do tej polisy przekonywać. Zasadą jest jednak, że ubezpieczenie to kupują zwłaszcza właściciele nowych i drogich samochodów. W ich przypadku już koszty naprawy auta po stłuczce mogą być bardzo wysokie, nie wspominając nawet o kradzieży, na którą są narażeni w większym stopniu, niż posiadacze starszych i używanych pojazdów.

Czy autocasco trzeba kupić razem z OC?

Nie, oczywiście nie ma takiego przymusu. Autocasco, podobnie jak NNW i Assistance, jest ubezpieczeniem dowolnym, więc na jego kupno możesz się zdecydować w dowolnej chwili. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce może się okazać, że i tak nie będziesz mieć innego wyjścia niż zakup razem z OC.

Wielu ubezpieczycieli nie oferuje bowiem w ogóle możliwości dokupienia AC w późniejszym terminie, inni z kolei ograniczają czas na podjęcie decyzji, np. do miesiąca po starcie ochrony w ramach OC. Do tego trzeba wziąć pod uwagę cenę takiego ubezpieczenia. Autocasco kupowane w pakiecie niemal zawsze będzie tańsze – dokładny koszt zależy jednak od wielu różnych czynników.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Na ceny polis komunikacyjnych wpływ ma dużo różnego rodzaju zmiennych, co widać doskonale po użytkownikach porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl. Choć obliczona przez nich w czerwcu średnia cena OC wyniosła 846 zł, znalazł się również 38-letni kierowca, który zapłacił tylko 201 zł! W przypadku ubezpieczenia AC różnice są czasem jeszcze większe – skąd się biorą?

Wpływ na cenę ma choćby stan techniczny auta. Im gorszy i starszy samochód, tym polisa będzie droższa. Ponadto ubezpieczyciele biorą pod uwagę informacje o właścicielu auta, w tym jego doświadczenie na drodze i historię ubezpieczenia. Do tego dochodzi oczywiście zakres polisy, która może obejmować tylko OC i AC, ale może też zawierać ochronę NNW i Assistance.

Ile kosztuje pakiet OC + AC?

Przy wyliczaniu ceny należy zatem wziąć pod uwagę tyle różnych czynników, że nie da się zestawić wszystkich kierowców jedną miarą. Dlatego też najłatwiejszym sposobem na znalezienie taniego ubezpieczenia spełniającego wszystkie oczekiwane przez nas kryteria jest kalkulator OC AC Mubi, dzięki któremu wysokość składki można obliczyć już w 3 minuty.

Tyle wystarczyło choćby 43-letniemu kierowcy z Milanówka, który za OC i AC dla swojej Skody Fabii zapłacił zaledwie 542 zł, co było najniższą ceną pakietu ubezpieczeniowego wyliczoną na Mubi w czerwcu 2020 roku. 37-letnia mieszkanka Poznania otrzymała z kolei ofertę na pakiet OC + AC + NNW + Assistance dla Volkswagena Golfa w wysokości 1189 zł, za co 24-letni kierowca BMW Serii 3 z Ełku musiał już zapłacić 1689 zł. Te różnice najlepiej pokazują, że wybór pierwszej oferty z brzegu nigdy nie jest najlepszym rozwiązaniem.