• W jaki sposób przeprowadzić rozeznanie tak, aby wybrać dla siebie idealny samochód
  • Jak poprawnie krok po kroku, sprawdzić stan auta i dowiedzieć się samemu czy nie ma w nim ukrytych uszkodzeń lub śladów zużycia, na które nie byłeś gotowy
  • Na co warto zwracać uwagę podczas pierwszej jazdy próbnej
  • Jak prawidłowo negocjować cenę z dealerem samochodów używanych
  • Jaka jest ostatnia najważniejsza rzecz przy kupnie auta i jak znaleźć do tego odpowiednią osobę.

 

Zrób rozeznanie - wiedz, czego szukasz i na co możesz sobie pozwolić

Jeżeli decydujesz się na przygodę zakupu używanego samochodu, warto wcześniej zrobić rozeznanie. Na pewno pomoże Ci to jeśli wciąż nie jesteś pewny, jakiego samochodu chcesz! Czytaj artykuły, porównuj różne modele obok siebie i notuj, które samochody wpadają ci w oko. Kiedy już będziesz miał pojęcie, czego szukasz, czas zacząć się rozglądać. Sprawdź salony używane z salonu. Przejrzyj wielu dealerów - nie decyduj się na pierwszego lepszego, którego znajdziesz. Porównaj ceny, wybór i obsługę klienta w różnych punktach, by zorientować się, kto zaoferuje ci najlepszą ofertę. Jeśli masz ograniczony budżet, powiedz o tym otwarcie sprzedawcy. Być może będą w stanie znaleźć dla ciebie bardziej przystępną ofertę i może jeszcze bardziej korzystną od tej którą sam wybrałbyś na początku. Jeśli masz na myśli konkretny model samochodu, dowiedz się, jaka jest cena wywoławcza dla tej marki i modelu. Możesz to zrobić, odwiedzając strony internetowe z używanymi samochodami lub kontaktując się bezpośrednio z dealerami w salonie.

Przed zakupem dokładnie obejrzyj samochód - poszukaj uszkodzeń lub śladów zużycia

Kiedy już znajdziesz samochód, który ci się podoba i uważasz, że będzie odpowiedni dla Ciebie czas przyjrzeć mu się bliżej. Po pierwsze, sprawdź, czy karoseria nie ma wgnieceń, zadrapań lub rdzy. Jeśli zauważysz jakieś uszkodzenia, zapytaj o nie sprzedawcę. Powinien być w stanie powiedzieć ci, czy uszkodzenia są kosmetyczne, czy też w jakikolwiek sposób wpływają na jakość i osiągi samochodu. Następnie przyjrzyj się oponom. Sprawdź zużycie bieżnika i upewnij się, że wszystkie opony mają ten sam rozmiar i są tej samej marki. Przyjrzyj się też klockom hamulcowym, by sprawdzić, jak bardzo są zużyte. Na koniec otwórz maskę i zajrzyj pod nią. Upewnij się, że wszystkie węże i przewody są w dobrym stanie i że nie ma żadnych wycieków, które mogłyby uszkodzić pojazd. Jeśli przejrzałeś cały samochód i niczego niepożądanego nie odnalazłeś, możesz przejść do następnego kroku jakim jest jazda próbna.

Przeprowadź jazdę próbną, aby upewnić się, że samochód prowadzi się płynnie

Teraz, gdy już dokładnie obejrzałeś samochody używane z salonu i znalazłeś ten jedyny i wiesz, że nie ma żadnych ukrytych wad czas na jazdę próbną. To ważny krok, który pozwoli Ci się zorientować, prowadzi się ten konkretny samochód i czy jest dla Ciebie wygodny. Najpierw wyreguluj fotel, lusterka i kierownicę tak, by odpowiadały Twoim potrzebom. Następnie odpal samochód i posłuchaj, czy nie słychać żadnych dziwnych odgłosów. Jeśli wszystko brzmi prawidłowo, zacznij swoją jazdę próbną. Zwróć uwagę na to, jak samochód przyspiesza, hamuje i skręca. Upewnij się, że podczas jazdy z samochodu nie dochodzą żadne dziwne odgłosy ani wibracje. Jeśli wszystko jest w porządku, to gratulacje! Znalazłeś swój wymarzony samochód.

Negocjuj cenę, jeśli nie jesteś zadowolony z tego, co Ci zaoferowano

Jeśli nie jesteś zadowolony z ceny wywoławczej, a wiesz, że to samochód wręcz idealny dla Ciebie to czas na negocjacje. Ważne jest, żebyś znał wartość samochodu, zanim zaczniesz negocjować ze sprzedawcą. W ten sposób będziesz wiedział, ile jest miejsca na wahania w cenie. Zacznij od stwierdzenia, że nie jesteś gotów zapłacić za samochód więcej niż określoną kwotę, którą wcześniej sobie ustaliłeś. Jeśli sprzedawca nie ustępuje w cenie wywoławczej, spróbuj zaproponować zapłatę gotówką zamiast finansowania zakupu. W niektórych salonach możesz wymienić swój stary samochód na pewne używane za dodatkową opłatą. Możesz to zaproponować. Pomoże w obniżeniu ceny nowego samochodu. Jeśli nadal nie możesz dojść do porozumienia, odejdź i poszukaj innego dealera lub sprzedawcy, który będzie bardziej skłonny do współpracy z Tobą. Na pewno znajdziesz to samo auto w atrakcyjniejszej cenie. Jeśli jednak sprzedawca poszedł na ustępstwo, uporządkuj formalności i sfinalizuj sprzedaż samochodu używanego.

Przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów zleć mechanikowi sprawdzenie samochodu

Jeśli wszystko inne zostało już załatwione i jesteś gotowy do złożenia podpisu na umowie, pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, którą musisz zrobić - zlecić mechanikowi kontrolę samochodu. Będzie on w stanie powiedzieć ci, czy w samochodzie są jakieś ukryte problemy, których być może nie zauważyłeś. Ważne jest, byś znalazł renomowanego mechanika, który ma kwalifikacje do sprawdzania używanych samochodów. Jeśli używana Toyota Avensis to Twój ostateczny wybór, zleć przegląd renomowanemu mechanikowi Toyoty. Kiedy obejrzy on samochód, przedstawi ci raport o jego stanie. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz śmiało podpisać dokumenty. Jeśli jednak są jakieś problemy, którymi trzeba się zająć, upewnij się, że zostały one naprawione, zanim sfinalizujesz sprzedaż.