Czym są ceramidy?

Ceramidy są grupą lipidów, która naturalnie występuje w strukturze włosa. Ich głównym zadaniem jest wypełnianie przestrzeni międzykomórkowych i dlatego nie bez powodu często nazywane są cementem. Działają bowiem jak bariera, która uszczelnia rogowe płytki włosa. Dzięki temu łuski lepiej przylegają do jego łodygi.

Wytwarzana jest warstwa ochronna, która przeciwdziała nadmiernej utracie nawodnienia. Wnikają one głęboko w strukturę kosmyków i uzupełniają ubytki powstałe na skutek działania szkodliwych substancji czy promieni ultrafioletowych.

Ceramidy do pielęgnacji włosów są zatem skutecznym sposobem na zredukowanie nadmiernego puszenia, intensywne odżywienie czy przywrócenie odpowiedniego nawilżenia. Może również zadziałać na redukcję ich porowatości.

Ceramidy na włosy - dla kogo są przeznaczone?

Składniki te stanowią jeden z kluczowych elementów budulca włosa. Bez niego stają się one bardziej podatne na uszkodzenia, odwodnienie czy ich nadmierne wypadanie. Niedobór lipidów związany jest z jednoznacznym pogorszeniem ogólnego stanu naszych kosmyków. Tracą bowiem elastyczność, sprężystość i trudniej układać je w preferowane fryzury. Ponadto włosy stają się mocne przesuszone, sztywne i szorstkie w dotyku. Mają również tendencję do łamania się na długości oraz na końcach.

Ceramidy na włosy przydadzą się osobom, którym produkcja grupy lipidów w kosmykach zaczyna stopniowo maleć wraz z wiekiem. Po 40. roku życia całkowicie ustaje. Nie bez znaczenia pozostaje również stres czy działanie promieniowania ultrafioletowego, nagłe zmiany temperatury czy zanieczyszczone środowisko. Za mniejszą ilość ceramidów w pasmach odpowiada również ich stylizacja na gorąco. Jeżeli nie używamy termoochrony, a w zamian za to kosmetyki zawierające silne detergenty, może dochodzić do ich wysuszenia i nadmiernej łamliwości.

Kosmetyki do włosów z ceramidami i ich rodzaje

Kosmetyki, takie jak CeraVe krem pianka do mycia twarzy , znane są posiadaczkom skóry suchej oraz wrażliwej już od wielu lat. Zawarte w nich składniki dogłębnie nawilżają i odżywiają warstwę naskórka, odbudowują płaszcz wodno-lipidowy i przywracają jej zdrowy wygląd. Nie bez powodu producenci preparatów do włosów niedawno zainteresowali się wykorzystywaniem tego elementu w swoich produktach. Ceramidy działają na całą strukturę włosa, pozwalają zregenerować ubytki, a także zatrzymać wilgoć w łodydze.

Świadomą pielęgnację kosmyków warto rozpocząć od zastosowania zawierającego te elementy szamponu. Pomoże on delikatnie oczyścić skórę głowy, a także całe pasma. Następnie dobrze jest postawić na odżywkę z ceramidami o silnych właściwościach regenerujących ubytki w korze włosa. Można także zaopatrzyć się w maskę ceramidową, która jeszcze lepiej wniknie w strukturę kosmyków. Dzięki temu mamy pewność, że w odpowiedni sposób zadbamy o każdy centymetr naszych pasm. Odpowiedni dobór kosmetyków to klucz do poprawy jakości całych włosów.