Kto udziela pożyczki pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw jest stosunkowo starą formą pożyczania pieniędzy, stosowaną głównie przez lombardy. Firmy tego typu oferują możliwość pożyczenia kilkuset lub kilku tysięcy złotych, w zamian za pozostawienie u nich w depozycie wartościowego przedmiotu. Jest on zabezpieczeniem na wypadek gdyby klient nie oddał pożyczki. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Jednym z najczęściej zastawianych przedmiotów są telefony komórkowe, zegarki oraz biżuteria. Są to niewielkich rozmiarów przedmioty, które zwykle mają większą wartość. Łatwo zatem je zanieść do lombardu i można to zrobić w sposób dyskretny, niebudzący niczyjej ciekawości i podejrzliwości. Trzeba w tym miejscu mocno zaznaczyć, że osoby korzystające z pożyczek pod zastaw najczęściej się tego wstydzą i robią to w tajemnicy przed otoczeniem. Widok kogoś niosącego telewizor do samochodu być może nie jest niczym niespotykanym – w końcu mógł się zepsuć i trzeba go zawieźć do naprawy. Jeśli jednak zdarza się to systematycznie, może to wskazywać na prawdziwy cel.

Ile wynosi pożyczka pod zastaw?

W jakiej wysokości udzielane są pożyczki pod zastaw? Na pewno nie w takiej samej wartości jak zastawiany przedmiot. Przykładowo, jeśli pod zastaw dajesz telefon komórkowy wart 1000 złotych, maksymalna wysokość pożyczki wyniesie 200 do 300 złotych. To naprawdę niewiele w stosunku do wartości zastawu. Dlaczego tak mało? Z prostej przyczyny. Lombard chroni przede wszystkim swoje interesy. Jeśli nie oddasz pożyczki w terminie, zastawiony przedmiot przepada i staje się własnością lombardu. Ten może go sprzedać i w ten sposób odzyskać pożyczone ci pieniądze. Aby zrobić to szybko i mieć na tym jeszcze zarobek, musi sprzedać przedmiot po cenie niższej niż rynkowa. I tak kiedy wartość telefonu to 1000 złotych, lombard może go sprzedać za 800 zł. Od tej kwoty należy jeszcze odjąć koszt pożyczki 300 złotych, wszystkie koszty i podatki – ok. 150 złotych i otrzymujemy zarobek – ok. 350 złotych. Obiektywnie patrząc to i tak całkiem sporo. Dla osoby, która zdecyduje się na taką pożyczkę pod zastaw, niesie ona pewne ryzyko. Szczególnie jeśli nie może liczyć na systematyczne dochody, które gwarantowałyby spłatę pożyczki w terminie. Co może ona wówczas zrobić? Wiele lombardów daje możliwość przedłużenia terminu spłaty za dodatkową opłatą – np. o tydzień za 100 złotych. To jednak oznacza ,że koszt całej pożyczki rośnie w szybkim tempie i istnieje realne ryzyko wpadnięcia w spiralę długów. Jak tego uniknąć?

Alternatywy dla pożyczki pod zastaw

Najbezpieczniejsza alternatywa to pożyczka przez Internet. Jeśli pilnie potrzebujesz gotówki i jedyną znaną ci opcją jest właśnie pożyczka w lombardzie, poczekaj jeszcze z zastawianiem smartfona lub biżuterii. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy możesz otrzymać pożyczkę gotówkową przez Internet. W ten sposób pożyczyć można od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczną wysokość możliwej pożyczki poznasz po sprawdzeniu twojej zdolności kredytowej. Wszystkie wnioski i dokumenty o pożyczkę można złożyć online, bez wychodzenia z domu. Decyzję o przyznaniu lub odmowie pożyczki otrzymuje się zazwyczaj jeszcze tego samego dnia roboczego.