Dania - Weekendowe TrendzIN

Prezentujemy nowy cykl prezentacji europejskich miast które uznajemy za trendzIn. Rozpoczynamy od Niewielkiej Dani która w unikalny sposób buduje charakter europejskiego centrum designu, innowacji i stylu życia.

Dania, a zwłaszcza Kopenhaga, w ciagu ostatnch lat przeszła swego rodzaju metamorfozę i nabrała bardzo kosmopolitycznego charakteru.

Skandynawska lekkość

Widoczna w architekturze skandynawska lekkość połączona z troską o funkcjonalność jest istotną cechą duńskiej współczesności. Lekkość ta charakterystyczna jest jednak także dla duńskiej tradycji wzornictwa i rzeźby – można ją dostrzec w ceramice eksponowanej w Middelfart czy Kopenhadze, szkle artystycznym prezentowanym w Ebeltoft lub wzornictwie meblowym w Kolding.Wzornictwo i meble
Miłośnicy ciekawego wzornictwa pielgrzymują do Danii, by przyjrzeć się dziełom wielkich duńskich architektów, takich jak Arne Jacobsen czy Jorn Utzon, lub by odwiedzić galerie i aukcje oferujące oryginalne prace Poula Kjerholma, Hansa J. Wegnera i Borge Mogensena. Wzornictwo meblowe jest charakterystycznym elementem miasta widocznym w wielu kawiarniach i restauracjach – tutaj picie piwa prosto z butelki może zostać wybaczone, o ile robi się to w krześle projektu Arne Jacobsena!Kawiarnie i restauracje

Nowoczesne, minimalistyczne kawiarnie można znaleźć w całym kraju, ale obecnie najbardziej modne są coffee-bary widoczne na niemal każdej ulicy. Podaje się tam kawę z najlepszej jakości ziaren, dlatego warto zrobić sobie przerwę w zwiedzaniu miasta i wypić filiżankę. Zmieniają się również restauracje, które tworzą własną wersję kuchni skandynawskiej z wykorzystaniem najlepszych produktów duńskich.

Nowa architektura

Rozwija się także nowa architektura i wzornictwo. W ostatnich kilku latach zrealizowano wspaniałe projekty Henninga Larsena, takie jak Nowa Gliptoteka Carlsberga oraz nowy gmach opery na wyspie Holmen w Zatoce Kopenhaskiej. Gmach opery ma elewację z niemieckiego żółtego piaskowca, a we foyer dominuje marmur sycylijski Perlatino. Ściany sali koncertowej wyłożone są klonem, a sufit zdobi 105 000 elementów z 24-karatowego złota.
Największym przedsięwzięciem architektonicznym ostatnich lat jest rozbudowa Królewskiej Biblioteki. Ten potężny czarny sześcian zwany „Czarnym diamentem” odbija się w wodach zatoki i sądząc z międzynarodowego zainteresowania, jakim się cieszy, należy go uznać za nowy symbol Kopenhagi.

Rzeka wraca do miasta!

Sześcienne wzornictwo pojawia się także w projekcie nowego muzeum sztuki w drugim co do wielkości mieście Danii, Aarhus, które mając energię dużego miasta, zachowuje przyjazny klimat. Niedawno w centrum wzdłuż rzeki pojawiły się kawiarnie i restauracje. Wiosenny dzień nad rzeką Aarhus z chłodnym piwem i kanapką smorebrod może stać się niezapomnianym przeżyciem, zwłaszcza jeśli zakończy się go wizytą w Sali Koncertowej, gdzie odbywają znakomite imprezy muzyczne z udziałem duńskich i zagranicznych artystów.

Duńska moda i sklepy

Duńskie wzornictwo stało się w ostatnich latach bardzo modne. Coraz liczniejsi projektanci mody zdobywają uznanie dla swoich marek w kraju i za granicą. Zamiast gonić trendy pojawiające się w Paryżu, Londynie czy Mediolanie, nowe pokolenie duńskich kreatorów mody kultywuje narodowe wzory i rozwija własny skandynawski styl.

Muzyka i nocne życie

Duńczycy uwielbiają muzykę – od wielkich festiwali pod gołym niebem po kameralne imprezy, podczas których można posłuchać jazzu, bluesa, folku, salsy, popu i rocka. Życie nocne w Danii to także muzyka na żywo. Obok kawiarni i restauracji pojawiło się wiele nowych lokali, w których gra się muzykę klubową i disco. Zapraszamy, ale pamiętaj, że Duńczycy zaczynają bawić się na dobre dopiero po północy i nie przestają aż do rana!
Więcej o muzyce i życiu nocnym w duńskich miastach...

Zachęcamy do weekendowej podróży do Danii. Naprawdę warto przebywać w otoczeniu które inspiruje nas designerskim charakterem do rozwoju.