DC versus Marvel - kiedy to się zaczęło?

Choć DC Comics powstało na kilka lat przed przed wydawnictwem komiksowym Marvel, to wiele wskazuje na to, że obecnie to drugie cieszy się większą popularnością. A przynajmniej tak wynika z profili społecznościowych tej marki, które liczą nawet kilkukrotnie więcej fanów niż profile DC. Nie można jednak odmówić stworzenia wielu znanych bohaterów jednej i drugiej marce. Superman, Batman, Hulk, Aquaman. Czy potrafisz ich przyporządkować do konkretnego wydawnictwa?

Przyjrzyjmy się zestawieniu trzech bohaterów i sprawdźmy, jakie są między nimi podobieństwa.

Flash i Quicksilver

To klasyczny przykład, że wzorowanie się na innej marce, nie zawsze przynosi upragniony skutek. Flash to postać wykreowana przez DC Comics jeszcze w 1940 roku. Jego moc to superszybkość, zapewne dlatego strój Flasha ma kolor czerwony - ten odcień kojarzy się w końcu ze sportowymi autami, które są równie szybkie. Charakterystyczna cecha tego bohatera to również poczucie humoru.

Kiedy przyjrzymy się bohaterowi Marvela, który powstał ponad 20 lat później - Quicksilverowi, zauważymy między nimi pewne podobieństwa. O ile, kolor stroju jest inny (niebieski), to zarówno szybkość, jak i humor będą najważniejszymi atrybutami Quicksilvera. Z pewnością nie jest to przypadek. O ile Quicksilvera kojarzą jedynie fani DC, o tyle Flash na stałe zapisał się w historii superbohaterów.

Kobieta Kot i Black Cat

W tym przypadku podobieństwo postaci jest na tyle uderzające, że trudno mieć wątpliwości, kto od kogo skopiował. Kobieta kot, podobnie jak Flash, została stworzona przez DC Comics w 1940 roku, a jej wizerunek jest rozpoznawany do dzisiaj. Marvel wykreował postać Black Cat dopiero w 1979 roku. Sam fakt, że również jest kobietą i to o niemal takim samym wyglądzie świadczy o silnej inspiracji. Co ciekawe, Marvel już wcześniej próbował stworzyć swoją wersję Kobiety Kot. Miała być nia Tigra, lecz ta postać nie zyskała popularności.

Kapitan Ameryka i Commander Steel

Kapitan Ameryka to jedna z pierwszych postaci stworzona przez Marvela. Została zaprezentowana światu w 1939 roku, a zaraz później wybuchła II wojna światowa. Był to okres, w którym odskocznia i nadzieje w postaci superbohatera okazała się niezwykle potrzebna, dlatego też Kapitan Ameryka szybko zyskał uznanie. DC Comics nie chcąc pozostać w tyle zdecydowało się stworzyć własnego wojskowego bohatera. Był nim Guardian, lokalny bohater, który jednak nie zyskał powszechnej sympatii. Z czasem wydawnictwo podjęło jeszcze jedną próbę, a jej efektem było wykreowanie bohatera o nazwie Commander Steel.

DC Comics czy Marvel?

Przyglądając się historii superbohaterów, łatwo można dostrzec, że zarówno DC, jak i Marvel przez lata czerpały od siebie inspiracje. Podobieństw między ich postaciami jest znacznie więcej. Plastic Man i Pan Fantastyczny, Solomon Grundy i Hulk… można by tak długo wymieniać. Z pewnością na tej rywalizacji zyskują fani, którzy cieszyć mogą się z wielu ciekawych superbohaterów. Jeśli też do nich należysz, to koniecznie odwiedź https://pixel-box.pl/. Znajdziesz tu licencjonowanie gadżety z różnych serii komiksowych czy kinowych. A najlepsze jest to, że sam sobie możesz sprawić niespodziankę. Jak to możliwe? Wejdź na stronę i sprawdź!