Ile czasu goi się tatuaż?

Z reguły proces gojenia się tatuażu trwa od 2 do 5 tygodni. Czas ten uzależniony jest od:

indywidualnych zdolności regeneracyjnych organizmu – każdy organizm nieco inaczej reaguje na uszkodzenia, w niektórych przypadkach regeneracja może być szybsza, a w innych – wolniejsza,

wielkości tatuażu – najmniejsze goją się nawet do 2 tygodni, z kolei te duże – do 6 tygodni,

pielęgnacji tatuażu – mowa tutaj zarówno o ochronie przeciwsłonecznej, jak i zwykłej, codziennej pielęgnacji – dostępne na rynku kremy zawierają wiele cennych składników przyspieszających regenerację, to np. ceramidy, witaminy, aloes,

przestrzegania zaleceń – po kilku godzinach od wizyty należy zdjąć folię, ponadto tatuaż trzeba regularnie myć, zaleca się unikać opalania, picia alkoholu, uprawiania sportu czy noszenia obcisłych ubrań.

Etapy gojenia tatuażu

Proces gojenia tatuażu dzieli się na trzy etapy.

1. Jest to etap, w którym na skórze jest rana. Miejsce wokół tatuażu jest obolałe i wypukłe, ponadto mogą pojawić się siniaki i zaczerwienienia. Skóra jest wrażliwa i podatna na wszelkie uszkodzenia. Może pojawić się również osocze, jednak jest to w zupełności naturalna reakcja organizmu i nie powinna budzić niepokoju.

2. Drugi etap gojenia wiąże się z jeszcze większym dyskomfortem. Rana zamienia się jednak w strupki, a także dochodzi silne swędzenie skóry. To objaw niezwykle irytujący, jednak należy zachować cierpliwość i pod żadnym pozorem nie drapać skóry. Wybawieniem mogą okazać się okłady z lodu zawinięte w ręcznik. Na tym etapie szczególnie pomaga smarowanie tatuażu kremem, co pozwoli złagodzić nieprzyjemne objawy.

3. Podczas trzeciego etapu gojenia tatuażu strupki odpadają. Najtrudniejsze już minęło. Pojawia się jednak złuszczony naskórek, którego pod żadnym pozorem nie należy zrywać. Skóra powinna regenerować się w swoim tempie, a Ty nie musisz jej wcale w tym pomagać. Tutaj również znaczenie ma pielęgnacja.

Najczęstsze powikłania i problemy z gojeniem się tatuażu

Na każdym etapie gojenia tatuażu mogą pojawić się powikłania i problemy.

• Podczas pierwszego etapu gojenia skóra jest najbardziej podatna na powikłania. Może pojawić się np. infekcja spowodowana brakiem higieny w salonie. Po fakcie niestety nie da się już nic z tym zrobić, należy udać się do lekarza. Zakażenie objawia się długotrwałą opuchlizną i bólem.

• Podczas drugiego etapu gojenia nieco trudniej o zakażenie, jednak bardzo łatwo o uszkodzenie tatuażu. Drapiąc skórę, możesz uszkodzić wzór. Najczęściej tusz schodzi wraz ze strupkami.

• Podczas trzeciego etapu skóra wymaga szczególnej uwagi oraz nawilżenia. Jeśli o nią nie zadbasz, może dojść do zniszczenia tatuażu, w tym jego wyblaknięcia. Tutaj nadal istnieje ryzyko wdania się infekcji, jednak na tym etapie jest ono najmniejsze.

Rola kremu do tatuażu w procesie gojenia

Krem do tatuażu pozwala przyspieszyć proces regeneracji skóry, nawilżyć ją oraz dostarczyć jej cennych składników odżywczych. Co więcej, odpowiedni preparat pozwoli także zminimalizować ryzyko pojawienia się powikłań. Wysokiej jakości krem do tatuażu znajdziesz m.in. w sklepie Neba. Firma oferuje skuteczne produkty, które dostosujesz do etapu gojenia się tatuażu.

Kosmetyki zawierają wiele cennych dla skóry składników. Są polskie oraz całkowicie wegańskie. W ich składzie możesz znaleźć m.in. alantoinę, ceramidy, olej z konopi, masło shea, prebiotyki, sok z aloesu, olej canola, pantenol czy witaminę D i E. Produkty są łatwe w użytkowaniu i szybko się wchłaniają, dlatego z ich pomocą dbanie o tatuaż jest proste i przyjemne.