Wielu profesjonalnych traderów i brokerów postanowiło nieco zautomatyzować proces handlu oraz pozyskiwania informacji na temat zmian na rynku. Zrobili to, wykorzystując tzw. boty tradingowe, czyli gotowe programy, monitorujące i wykorzystujące skoki na giełdzie bez przerwy, dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dzięki temu inwestorzy mogą nie tylko zwiększyć zysk, ale – co równie ważne – złapać trochę oddechu.

Sposób działania bota

Program do swojego działania wykorzystuje skomplikowany algorytm, który nieustannie prowadzi obliczenia na podstawie informacji generowanych z monitorowania giełdy kryptowalut. Inaczej rzecz ujmując: jest to złożony schemat funkcji finansowych, które pozwalają botowi tradingowemu przeprowadzić najkorzystniejsze transakcje dla korzystającego z niego użytkownika. Śledzi kursy praktycznie non stop, więc może wykorzystać zmiany, której przeciętny inwestor nawet by nie zauważył.

Program przeprowadza analizy przeszłych danych oraz wyciąga na ich podstawie średnią. Nie interesują go żadne wiadomości z wątpliwego źródła lub krążące po sieci pogłoski. Ogranicza się jedynie do analizy trendu kursów i to na ich podstawie podejmuje swoje decyzje.

W zależności od zastosowanego bota, jego działanie może przebiegać nieco inaczej - m.in. reagować na zmiany cen. Można powiedzieć, że wszystkie łączy jeden element. System, w oparciu o zebrane dane, decyduje o kupnie, sprzedaży lub pozostawieniu kryptowaluty w portfelu. Może robić to w oparciu o domyślne ustawienia lub indywidualne, wprowadzone przez użytkownika. Najważniejsze jest to, że transakcje realizowane są automatycznie, w ułamek sekundy.

Należy jednak pamiętać, że mimo iż celem każdego z programów jest zapewnienie inwestorowi jak największych zysków, nie zawsze się to udaje. Rynek kryptowalut potrafi być wyjątkowo dynamiczny, a przez to kapryśny, i nawet najlepsze algorytmy nie dadzą stuprocentowej pewności pomnożenia inwestycji.

Zalety kryptobotów

 

  • Pełnią rolę środka automatyzującego handel kryptowalutami. W zależności od preferencji użytkownika, można ten proces zautomatyzować całkowicie lub tylko częściowo.
  • Monitorują rynek przed całą dobę, co pozwala wyprzedzić innych graczy na giełdzie i zwiększyć możliwości inwestora.
  • Korzystanie z nich pozwala ograniczyć przymus wykonywania wciąż tych samych czynności, czyli zaoszczędzić sporo własnego, cennego czasu.
  • Są wydajniejsze od ludzkiego oka, przez co monitorują zmiany cen dużo lepiej i szybciej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego śledzenia giełdy.
  • Można je dostosować do własnych wymagań i preferencji.
  • Ułatwiają proces obrotu kryptowalutami, gdyż cechują się łatwą rejestracją i niemal do zera zmniejszają konieczność rejestrowania się na giełdach.
  • Z powodu stosunkowo prostej obsługi są dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkującego inwestora, jak i zaawansowanego tradera/brokera.

Na co należy uważać?

Jak można się domyślić, na rynku znajdziemy wiele botów tradingowych do wyboru. Różnią się między sobą algorytmami, polityką producenta, funkcjami, itp. Niestety, spora liczba dostawców robotów prowadzi nieuczciwą działalność, dlatego powinniśmy być ostrożni, wybierając swojego trading bota. Nie jest to takie łatwe zadanie, na jakie może wyglądać na pierwszy rzut oka.

Zanim zdecydujemy się na któregoś, warto poświęcić trochę czasu na poznanie opinii innych inwestorów na temat tego programu. Możemy również zbadać ranking najlepszych botów dostępnych na rynku. Jednym z nich jest np. Bitcoin Revolution.

Przed ostatecznym wyborem powinniśmy przetestować dany system, zanim zaczniemy używać go na co dzień. Większość twórców oferuje możliwość skorzystania z konta demonstracyjnego. Nie zaszkodzi sprawdzenie regulaminu - pozwoli uniknąć ukrytych kosztów. Koniecznie sprawdź, czy platforma posiada odpowiednie licencje i działa na rynku całkowicie legalnie.

Wzmożona ostrożność na początku pozwoli oszczędzić sobie kłopotów i niespodziewanych wydatków później, więc nie warto bagatelizować tego etapu.

Trading boty – czy warto?

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że warto korzystać z kryptobotów. Przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ostrożności i uwzględnieniu ryzyka (boty nie zapewniają stuprocentowych i zawsze pewnych zysków). Możemy uczynić z nich bardzo przydatne narzędzia do poruszania się na rynku kryptowalut.

Roboty pozwolą nam trzymać rękę na pulsie przez całą dobę i ułatwią pracę. Do ich obsługi potrzebna jest tylko podstawowa wiedza, dlatego nadadzą się zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Warto zainteresować się tematem, by zmaksymalizować otrzymywane zyski.