Kolory niezauważalnie otaczają nas wszędzie, mimo że często świadomie nie odbieramy ich obecności, mogą wywierać na nas wpływ. Dlatego też dekorując wnętrza, w których spędzamy najwięcej czasu, czy wybierając dominujące w nich kolory, warto kierować się nie tylko chwilowym upodobaniem. Lepiej sprawdzić też właściwości kolorów, które mogą wpływać na nas podświadomie pomagając lub przeszkadzając w pracy czy wypoczynku.

Do pracy najlepsze są kolory energetyzujące np. żółty. Im intensywniejszy i cieplejszy odcień żółci tym bardziej działa na nas rozweselająco, wprawiając w pogodny nastrój. Kolor żółty we wnętrzach jak również noszony w postaci odzieży lub dodatków do garderoby wpływa na dobre zapamiętywanie, a także jasność i trafność sądów. Bywa pomocny w nauce, dlatego też wskazany jest do pokojów dla dzieci i młodzieży a także osób aktywnych umysłowo, sprzyja dobrej organizacji pracy oraz podejmowaniu decyzji.

Jeśli lubisz pomarańcz to bądź ostrożny. Pomarańcz postawi cię na nogi gdy czujesz zmęczenie i senność, z tego względu nie nadaje się do sypialni ani miejsc wypoczynku. Doskonały jest wtedy gdy potrzebujemy coś zdziałać twórczo, potrzeba nam wsparcia dla stymulacji naszej kreatywności. Kolor ten pobudza zdolności praktyczne, pomaga osobom chaotycznym i nieuporządkowanym, sprzyja bowiem koncentracji na drobiazgach. We wnętrzach czysty, nasycony oranż jest trudny do zastosowania ponieważ po dłuższym czasie może działać drażniąco jeśli zastosowany jest na większych płaszczyznach, natomiast idealnie sprawdza się w postaci dodatków.
Róż jest połączeniem czerwieni i bieli. Jego oddziaływanie zależy przede wszystkim od ilości i intensywności dodanej czerwieni. Łagodny, jasny, pastelowy róż emanuje delikatnością, kobiecością, czułością i ciepłem. Taki delikatny róż łagodzi negatywne emocje. Pastelowy czy perłowy różowy doskonale nadają się do sypialni małżonków czy zakochanych sprzyjają bowiem wzajemnej miłości i czułości.

Kolor niebieski sprzyjającym indywidualizmowi i niezależności, jest kolorem spokoju i wyciszenia. Jasne, gołębie odcienie niebieskiego dobrze nadają się do sypialni gdyż pomagają na bezsenność. Intensywniejsze odcienie mogą być stosowane w pokojach przeznaczonych do pracy umysłowej bo potrafią pobudzić do twórczego działania.
Zielony działa relaksująco, jest wypoczynek na łonie przyrody. Dlatego też zastosowana we wnętrzach czysta zieleń daje komfort relaksu i rozleniwienia, przynosi wewnętrzną harmonię i spokój. Czyste odcienie zieleni optycznie powiększają pomieszczenie, w którym zostały użyte.

Kolor fioletowy ma silny wpływ na psychikę może działać uspokajająco na osoby cierpiące na zaburzenia nerwowe i psychiczne, pomaga przezwyciężyć lęki i fobie. Kolor ten ponadto pobudza zdolności artystyczne dobry jest dla twórców i artystów różnego autoramentu. Pastelowe wersje fioletu, natomiast doskonale nadają się do urządzenia sypialni.
Zarówno czerń jak i biel mogą wzmagać poczucie izolacji i samotności dlatego też powinno się ich unikać jako dominujących w pomieszczeniach w których spędzamy czas na wypoczynku czy pracy