Niedobór witaminy D to ważny i powszechny problem zdrowotny w Polsce¹. Bez względu na wiek związany jest ze znacznym wzrostem ryzyka wystąpienia wielu negatywnych skutków zdrowotnych oraz rozwoju wielu chorób¹. Dlatego tak ważne jest, aby umieć rozpoznać niedobór witaminy D. Dowiedz się, jakie są objawy niedoboru witaminy D, a także do czego może prowadzić  niedobór witaminy D.

Niedobór witaminy D u dziecka – dlaczego jest groźny?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, na który wykazuje wielokierunkowe działanie². Odgrywa ogromną rolę w gospodarce wapniowo-fosforanowej, a tym samym w metabolizmie kości³. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i właściwą gęstość mineralną kości. Odbywa się to poprzez stymulację syntezy białka wiążącego wapń, co zwiększa absorpcję wapnia w jelicie, a także przez regulowanie absorpcji fosforu oraz zwiększanie reabsorpcji wapnia w kanalikach nerkowych².

Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia. Ponadto pobudza aktywność osteoblastów i utrzymuje prawidłową mineralizację kości. Przyczynia się też do mobilizacji wapnia z kości, gdy jego podaż w diecie jest niedostateczna w stosunku do zapotrzebowania organizmu². Widać zatem, że brak witaminy D może mieć negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

Objawy niedoboru witaminy D u dzieci

Biorąc pod uwagę to, jak duży wpływ ma witamina D na cały organizm, jej deficyt może prowadzić do wystąpienia wielu niepokojących symptomów.

Brak witaminy D – objawy to m.in.:

 • krzywica u dzieci (u dorosłych osteomalacja i osteoporoza),
 • zwiększone ryzyko złamań osteoporotycznych,
 • zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego,
 • obniżenie odporności.

Podejrzewa się także, że niedobór wit. D może zwiększać ryzyko otyłości, a skłania do tego zaobserwowanie niższego stężenia witaminy D we krwi osób otyłych w porównaniu do szczupłych. Powodem tego jest „uwięzienie” witaminy D w tkance tłuszczowej i ograniczenia jej ilości trafiającej do krwiobiegu³.

Skutki niedoboru witaminy D u dziecka

Niedobór witaminy D może doprowadzić do ujemnego bilansu wapniowego i zaburzeń mineralizacji kości, czego konsekwencją w przypadku dzieci jest krzywica. W przebiegu krzywicy dochodzi do ograniczenia mineralizacji niedojrzałej kości, upośledzenia mineralizacji chrząstki i nieprawidłowej organizacji płytki wzrostowej. Rozwój choroby najczęściej przypada na okres między 3. a 18. miesiącem życia dziecka5.

Niedobór witaminy D3 - skutki. Jakie są? U dziecka, u którego wystąpiła krzywica, stwierdza się m.in. opóźnienie rozwoju motorycznego oraz wzrastania, zmniejszenie siły mięśniowej, ból kości, zwiększenie podatności na zakażenia oraz drażliwość różnego stopnia5.

Charakterystyczne objawy krzywicy to5:

 • poszerzenie obrysu nadgarstków i/lub stawów skokowych,
 • kolana koślawe lub szpotawe,
 • pogrubienie połączeń kostno-chrzęstnych żeber,
 • opóźnione zarastanie ciemiączek,
 • ogniska rozmiękania kości czaszki,
 • uwypuklenie guzów czołowych,
 • opóźnione wyrzynanie się zębów.

W razie zaobserwowania u dziecka wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Specjalista najprawdopodobniej zleci badanie poziomu witaminy D i w razie konieczności zastosuje odpowiednie leczenie. W profilaktyce niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru tej witaminy takich jak krzywica czy osteomalacja stosować można

 • Juvit Kids D3 zalecany jest do stosowania u noworodków, niemowląt i dzieci, a także młodzieży i osób dorosłych.

Substancją czynną leku jest cholekalcyferol. W jednej kropli produktu znajduje się aż 500 j.m. witaminy D3. Jedna buteleczka zawiera nawet 400 dawek witaminy D3. Juvit Kids D3 występuje w buteleczce z kroplomierzem, który zapewnia łatwe podanie.

JUVIT Kids D3, 20 000 lU/ml, krople doustne, roztwór dla pacjenta:

JUVIT Kids D3, 20 000 lU/ml, krople doustne. Skład: 1 ml (40 kropli) roztworu zawiera 0,5 mg cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 20 000 IU witaminy D3. 1 kropla (0,025 ml) roztworu zawiera 12,5 mikrograma cholekalcyferolu (Cholecalciferolum), co odpowiada 500 IU witaminy D3. Postać farmaceutyczna: Krople doustne, roztwór. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania w następujących wskazaniach: Profilaktyka niedoboru witaminy D i stanów wynikających z niedoboru (np. krzywica, osteomalacja) u osób dorosłych, młodzieży, dzieci, niemowląt i noworodków. Leczenie wspomagające osteoporozy u osób dorosłych. Profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących w ciąży i karmiących piersią, w porozumieniu z lekarzem. Produkt leczniczy może być stosowany w leczeniu niedoboru witaminy D, krzywicy, osteomalacji u pacjentów uprzednio zdiagnozowanych jako kontynuacja leczenia. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkalcemia, kamica nerkowa, brak aktywności hydroksylazy cholekalcyferolu w wątrobie i w nerkach, ciężka niewydolność nerek. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Bibliografia:

1. Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., Postępy neonatologii 2018;24(1), 1-24.

2. Dittfeld A., Gwizdek K., Koszowska A. i in., Wielokierunkowe działanie witaminy D, Ann. Acad. Med. Siles. 2014, 68, 1, 47–52.

3. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K. i in., Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.

4. Wnęk D., Witamina D – skutki jej niedoboru i nadmiaru oraz źródła pokarmowe, Medycyna praktyczna dla pacjenta, 2021.

5. Misra M., Pacaud D., Petryk A. i in., Niedobór witaminy D u dzieci i młodzieży – rozpoznawanie, leczenie i zapobieganie. Aktualne (2008) zalecenia American Academy of Pediatrics i Lawson Wilkins Pediatric Endocrine Society, Medycyna praktyczna dla pacjenta, 2009.