Jaka jest rola muzyki w życiu?

Muzyka odgrywa istotną rolę w rozwoju dziecka. Nie tylko uspokaja i wycisza, ale także uczy i pozwala zrozumieć otaczający świat. Ma także duży wpływ na kształtowanie wyobraźni twórczej, ćwiczy spostrzegawczość i rozwija kreatywność. Nauka piosenek trenuje pamięć, uczy podzielności uwagi i wspomaga rozwój emocjonalny dziecka. To właśnie dzięki muzyce dzieci łatwiej wyrażają swoje uczucia i wyobrażenia. Zabawy muzyczne uczą wyrażania emocji ruchem i poczucia rytmu. Co więcej, śpiewanie piosenek czy gra na instrumentach muzycznych kształtują i udoskonalają obszary mózgu odpowiedzialne za komunikację.

Warto oswajać dziecko z muzyką, kiedy jest jeszcze w brzuchu mamy. Spokojne takty mogą je uspokajać i kołysać do snu.

Jak zachęcić dziecko do słuchania muzyki?

Większość dzieci samodzielnie zaczyna interesować się muzyką i reagować na zasłyszane takty, a nawet je naśladować. Jednak niestety nie zawsze. Tutaj ważną rolę odgrywają rodzice, którzy już od najmłodszych lat powinni oswajać malucha z dźwiękiem.

Piosenki powinny towarzyszyć niemowlakowi przez większość dnia. Dzieci żywiołowo reagują na dźwięk instrumentów perkusyjnych i rytmiczne melodie. Podskakują, tańczą, wymachują rączkami. Co więcej, nic nie sprawi dziecku takiej przyjemności, jak śpiewana przez mamę do snu kołysanka.

W przypadku starszego dziecka pomocne okażą się zabawy muzyczne, np. „Stary niedźwiedź mocno śpi”, „Kółko graniaste” czy „Mam chusteczkę haftowaną”. Już od najmłodszych lat warto zachęcać dziecko do wspólnego śpiewania ulubionych piosenek, kołysanek czy kolęd. Nie ma lepszego sposobu na zachęcenie dziecka do gry na instrumentach niż wspólna zabawa dźwiękami. Maluchy uwielbiają poznawać nowe dźwięki, dlatego warto zapewnić im dostęp do grzechotek, cymbałków czy garnków.

Kołysanki – czy warto śpiewać je dziecku?

Słuch u malucha zaczyna rozwijać się około 16. tygodnia ciąży. Już wtedy warto oswajać go z muzyką. Jaką muzykę puszczać dziecku? Najlepiej klasyczną – dowiedziono naukowo, że słuchanie Bacha czy Mozarta zwiększa liczbę komórek nerwowych i połączeń powstających między półkulami mózgu. Po narodzinach niezastąpione są kołysanki dla dzieci, mające powolne tempo, ponieważ uspokajają, wyciszają i usypiają noworodka.

Najpiękniejsze kołysanki dla dzieci wprowadzają w magiczny świat dźwięków i przywołują miłe wspomnienia. Spokojny śpiew rodziców sprawia, że maluchy czują się bezpiecznie, ból, stres i rozdrażnienie ustają, a pojawia się spokój i wewnętrzne wyciszenie.

Najlepsza muzyka dla dziecka

Każdy gatunek muzyki ma inny wpływ na zachowanie dziecka i jego rozwój. Noworodek wycisza się i uspokaja, gdy słyszy szum lub łagodne dźwięki. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie muzyka klasyczna lub odgłosy przyrody, np. szum wody czy drzew. Wraz z rozwojem dziecka warto wprowadzać bardziej zróżnicowane melodie.

By pobudzić nieśmiałego i wyciszonego malucha, można puszczać mu rytmiczne i wesołe piosenki dla dzieci. Z kolei nadmiernie aktywnemu dziecku lepiej włączyć ciche i łagodne melodie, które uspokoją emocje. Dzieci uwielbiają rytmiczne piosenki, które mogą śpiewać razem z rodzicami. Wspólne muzykowanie to nie tylko pretekst do wspaniałej zabawy, ale również budowanie wyjątkowej relacji.