Mata do ćwiczeń fitness to bardzo praktyczna rzecz dla wszystkich, którzy dbają o sylwetkę i lubią ćwiczyć. W ofertach sklepów znajdziesz klasyczne maty do ćwiczeń oraz maty do jogi w różnych kolorach, wykonane z różnych materiałów. Maty izolują ciało ćwiczącego od podłoża, a dzięki antypoślizgowej powierzchni ułatwiają poruszanie się na macie i zwiększają bezpieczeństwo. Sklep https://spokey.pl oferuje szeroki wybór mat do ćwiczeń.

Z jakiego materiału powinna być wykonana mata do ćwiczeń?

Maty do ćwiczeń łatwo utrzymać w czystości. Nie pochłaniają wilgoci, wystarczy przetrzeć je tylko płynem antybakteryjnym. Zwijane maty do ćwiczeń fitness czy jogi można zabierać ze sobą na zajęcia poza domem, ponieważ są lekkie i zajmują niewiele miejsca. Maty są jednym z podstawowych akcesoriów, w które należy się zaopatrzyć, jeśli planuje się ćwiczenia w domu, dla własnej wygody i efektywności ćwiczeń.

Maty do ćwiczeń produkuje się z wytrzymałych, wysokiej jakości materiałów: pianki PCV, NBR, neoprenu lub TPE. Model Savasna, Lucy, Nico wykonane są z wykorzystaniem ekologicznego materiału, jest szczególnie polecany alergikom. Z kolei mata Flexmat V posiada unikalną strukturę z 1 kawałka neoprenu, dzięki czemu nie niszczy się łatwo i posłuży Ci dłużej.

Jakie właściwości mają maty do ćwiczeń?

Najbardziej uniwersalne są treningowe maty do ćwiczeń wykorzystywane w pilatesie, fitnessie i aerobiku. Izolują od zimnego podłoża oraz chronią przed otarciami i stłuczeniami. Zapobiegają również ślizganiu się. Wykonuje się je najczęściej z syntetycznej pianki. Ochronnej maty do ćwiczeń możesz potrzebować, jeżeli ćwiczysz z wykorzystaniem takiego sprzętu, jak np. rowerek stacjonarny czy stepper. Cechują się one działaniem antypoślizgowym i chronią podłogę przed zarysowaniem.

Jakie właściwości ma dobra mata do ćwiczeń? Mata do ćwiczeń ma właściwości antypoślizgowe, które zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża. Dzięki temu do minimum zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji. Wykonywanie treningu na podłodze bez maty do ćwiczeń na dywanie nie jest dobrym pomysłem. Złe podłoże podczas treningu może przyczynić się tworzenia bolesnych urazów.

Mata, powinna być wykonana z trwałego materiału i najczęściej jest nim kauczuk lub PVC. Oprócz tego tworzywo służące do wykonania maty powinno być hipoalergiczne. Mata powinna mieć także odpowiednią grubość, która zapewnia również amortyzację u wszystkich – zarówno podczas ćwiczeń statycznych, jak i dynamicznych. Maty do ćwiczeń są uniwersalne lub dedykowana konkretnej aktywności. Mogą różnić się od siebie wymiarami, oraz grubością. Te do jogi są zwykle cieńsze od tych wykorzystywanych na przykład w fitnessie.

Jak wybrać najlepszą dla siebie matę gimnastyczną?

Przy wyborze maty zwróć uwagę na jej wielkość. Uniwersalne maty mają wymiar 180 × 60, jednak mogą być też mniejsze, jak np. mata 140 x 50 cm. Cienkie maty do ćwiczeń wybieramy przy mniejszej intensywności treningowej, najczęściej do ćwiczeń rekreacyjnych. Jeżeli potrzebujesz lepszej amortyzacji, zdecyduj się na matę grubszą. Ważna jest też jej elastyczność. Dobra mata bez problemu się roluje, a Ty możesz zabrać ją ze sobą w torbie sportowej na trening w plenerze lub na hali sportowej. Ponadto musi charakteryzować się dobrą przyczepnością do podłoża, co zwiększa bezpieczeństwo przy dynamicznych ruchach i szybkich zmianach pozycji.

Od maty gimnastycznej w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo i komfort podczas ćwiczeń. Wpływa też na satysfakcję, a wygoda ma wpływ na Twoją wewnętrzną motywację. Zadbaj o swój komfort swoich treningów, sięgając po profesjonalne maty do ćwiczeń.