tenis ziemny

Odpowiedni dobór sprzętu tenisowego odgrywa kluczową rolę dla każdego grającego w tenisa ziemnego, niezależnie od reprezentowanego poziomu i posiadanych umiejętności.  Na sprzęt tenisowy składają się zarówno rakiety z naciągami, którymi gramy, piłki, obuwie, torby (thermobagi) oraz różne elementy ubioru, a także drobne gadżety. Na co więc zwracać szczególną uwagę i w jakiej kolejności? Podobnie jak w samochodzie tak i tu mamy do czynienia z elementami podnoszącymi nasz komfort, prestiż, ale też z tymi, które odpowiadają bezpośrednio za jakość naszej gry i co najważniejsze za bezpieczeństwo. Myślę, że właśnie od tych elementów należałoby zacząć odpowiednie kompletowanie sprzętu, a już zdecydowanie na te elementy zwrócić największą uwagę.

Głównymi elementami wpływającymi na jakość naszej gry jak i bezpieczeństwo są rakiety z naciągami oraz obuwie. Zacznijmy od rakiet. Często można spotkać się ze stwierdzeniem typu:  „po co mi amatorowi porządna, droga rakieta zawodnicza” lub odwrotnie: „ jak bym miał taka rakietę jak Roddick to bym na pewno dużo lepiej serwował”.  Niestety zarówno jedno jak i drugie podejście jest bardzo błędne. Po pierwsze, dlaczego jeśli gramy w tenisa, lubimy to i chcemy, aby sprawiało nam to przyjemność mamy grać byle jakimi rakietami tylko dlatego, że nie jesteśmy zawodowcami. Zawodnicze rakiety cechują się najlepszymi materiałami, posiadają najróżniejsze systemy polepszające jakość gry, bezpieczeństwo naszej ręki (zwłaszcza dbają o to aby drgania powstałe podczas uderzenia nie przenosiły się na nadgarstek, łokieć czy ramię) oraz dają maksymalne czucie piłki oraz umożliwiają największą precyzję i siłę uderzeń. Czy jeśli nie jesteśmy zawodowym kierowcą to nie możemy jeździć dobrym, wygodnym, komfortowym i bezpiecznym samochodem? Oczywiście że tak i dokładnie tak samo jest z rakietami tenisowymi. Jest jednak jeden bardzo ważny warunek: nie możemy kupować rakiety na zasadzie wspomnianej już wcześniej, czyli: „ jak bym miał taka rakietę jak Roddick to bym na pewno dużo lepiej serwował”. Nic bardziej mylnego. Żeby serwować i grać tak jak wymieniony tu Roddick, trzeba posiadać odpowiednie umiejętności, ale także dysponować odpowiednia siłą i warunkami fizycznymi. Jeśli gramy amatorsko, nie ćwiczymy intensywnie jak zawodowcy i nie dysponujemy takimi warunkami fizycznymi, kupienie rakiety dokładnie takiej, jaką gra Roddick (Babolat PureDrive GT Roddick) nie tylko nie poprawi naszego serwisu i gry, a na dodatek jeszcze może pogorszyć naszą grę i co jeszcze ważniejsze może narazić nas na częstsze kontuzje. Przyczyna jest bardzo prosta. Taka rakieta będzie dla nas za ciężka (320 gram) i zbyt mało manewrowna. Jeśli jednak wybierzemy inny model z serii PureDrive GT, ale o innej wadze i balansie, np.: PureDrive Lite GT – rakieta Agnieszki Radwańskiej (waga zaledwie 260 gram i duża manewrowność) to taka rakieta w ręku „przeciętnego” amatora może wpłynąć na realną poprawę jakości uderzeń, siłę, rotację i dynamikę oraz dodatkowo zadbać o zdrowie ręki. Oprócz dopasowania rakiety pod względem wagi, balansu do naszej budowy, wytrenowania i warunków fizycznych należy jeszcze zwrócić uwagę na dopasowanie rakiety do odpowiedniego stylu gry.  Jedne rakiety sprawdzają się znacznie lepiej u graczy preferujących grę z głębi kortu, nastawionych na dłuższe wymiany inne lepiej sprawdzają się w grze bardziej ofensywnej.

Dokładnie w analogiczny sposób należy postąpić przy wyborze naciągu, gdyż to on odpowiada za bezpośredni kontakt z piłką i odgrywa tak samo ważną rolą jak sama rakieta. Jeżeli nie dysponujemy tak duża dynamiką uderzeń jak gracze klubowi, nie koniecznie musimy wybierać takie naciągi, jakimi grają zawodnicy. Takie naciągi często charakteryzują się dużą wytrzymałością i dużą dynamiką, ale też wymagają dużej dynamiki uderzenia. Jeśli gramy nieco lżej niż zawodowcy, nie zrywamy tak często strun, wybierajmy naciągi nieco bardziej komfortowe i cienkie (1,25 – 1,3 mm), dzięki czemu zyskamy na dynamice i komforcie gry.

Na temat obuwia myślę, że nie trzeba wiele pisać. Buty odpowiadają za bezpośredni kontakt naszego ciała z podłożem, podobnie jak opony w samochodzie. Dobre buty to nie tylko kwestia naszej wygody, komfortu i szybkości oraz zwrotności, ale przede wszystkim kwestia naszego bezpieczeństwa, dlatego też na dobrym obuwiu nigdy nie należy oszczędzać podobnie jak na dobrych rakietach i naciągach.

Aby sprzęt służył nam długo musimy o niego odpowiednio dbać. Nie zapominajmy o częstej zmianie owijak na rączkach rakiet – stara, wyślizgana i wytarta owijka będzie zmuszać nas do mocniejszego zaciskania ręki (nadgarstka), a od tego już tylko mały krok do znanej, niebezpiecznej kontuzji zwanej „łokciem tenisowym”.

Jeśli będziecie Państwo chcieli odpowiednio dobrać sprzęt tenisowy polecamy kontakt ze sklepem SklepTenisowy.eu – tam zostaną udzielone wam wszelkie rady.

Nasz sklep oferuje gwarancję dobrej ceny! Jeśli w innym sklepie taki sam towar jest tańszy od naszej propozycji cenowej, istnieje możliwość negocjacji i zmiany ceny na bardziej konkurencyjną.

Zapraszamy na zakupy do sklepu tenisowego, jak również do sklepu na naszym portalu! http://sklep.trendu.pl/sporty-rakietowe-c-5901


torba tenisowa

torba do tenisa

rakieta tenisowa

buty do tenisa

piłka do tenisa