Weganizm wyklucza z diety nie tylko mięso. Weganie nie spożywają również innych produktów odzwierzęcych takich jak jaja, mleko oraz nabiał (czasami również i miód). Są to jednak składniki obecne w wielu słodkościach i deserach, jak więc ma poradzić sobie weganin, którego naszła chęć na coś słodkiego? Na szczęście dostępne są wegańskie słodycze, a ich oferta coraz bardziej się rozszerza.

Wegańskie słodycze - czyli jakie?

Początkujący weganin może mieć problem z wybraniem czegoś słodkiego dla siebie. Studiując składy, może po kolei odkładać na półkę kolejne słodycze, np. czekoladę (z zawartością mleka), żelki (żelatyna), karmelki (te o zabarwieniu czerwonym, barwione są koszenilą, czyli proszkiem pozyskiwanym z czerwonych owadów) czy ciasteczka (zawierające jajka, masło a czasami czekoladową polewę z mlekiem w składzie). Nawet w gumach do żucia można znaleźć niewegańskie składniki (kwas stearynowy)!

Na szczęście producenci dostrzegli zapotrzebowanie i zaczęli produkować słodkości, które mogą być spożywane również przez osoby będące na diecie wegańskiej. Dzięki temu styl życia wegan wcale nie musi łączyć się z wieloma wyrzeczeniami.

Na co zwracać uwagę kupując słodycze dla wegan?

Lista niewegańskich składników stosowanych w różnego rodzaju słodkościach jest całkiem długa. Oprócz tych wymienionych już powyżej będzie to szelak (substancja używana do glazurowania),  lanolina, pepsyna, l-cysteina, tłuszcz cukierniczy, kazeina, cukier mleczny, serwatka i wiele innych.

Aby ułatwić weganom podejmowanie wyborów wielu producentów oznacza wegańskie słodycze symbolem i/lub etykietą, iż produkt może być stosowany przez wegan. To gwarancja tego, iż nie zawiera on jakichkolwiek składników odzwierzęcych i można spokojnie po niego sięgnąć, bez poświęcania czasu na wnikliwe czytanie etykiety i identyfikację poszczególnych składników. To bardzo ułatwia podejmowanie codziennych decyzji zakupowych.

Czy wege słodycze są tylko dla wegan?

Oczywiście, że nie. Każdy może się delektować ich smakiem. Warto też zaznaczyć, że oznaczenie "Vegan" lub "Suitable for vegans" to udogodnienie nie tylko dla samych wegan, jak również dla osób, które przez wzgląd na alergie lub nietolerancje pokarmowe powinny unikać wszelkich składników pochodzących z mleka lub jajek.

Czy wegańskie słodycze są zdrowe?

Cóż, nie wszystkie. Oczywiście jest mnóstwo słodyczy na bazie np. suszonych owoców czy orzechów, które nie zawierają dodatku cukru czy innych składników, jednak warto kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Wiele osób, jeżeli chodzi o odżywianie bardzo chwali sobie proporcje 80% zdrowo i 20 % "tak jak chcą". Słodycze jedzone raz na jakiś czas nie wpłyną negatywnie na zdrowie, a dostarczą przyjemności.

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk.