Przystojny Czech, mówiący po angielsku i francusku. Twórca kostiumów dla czeskiego teatru Nablizko, mody i akcesoriów dla studia Starcka, miłośnik designu.

To oczywiste, że czeski projektant Jakub Polanka jest tym czego przemysł mody potrzebował przez dłuższy czas. Jako finalista Mango Fashion Awards z 2008 i laureat wiedeńskiego AFA Fashion Festival Kontakt Award, Polanka udał się na projektowanie do Philippe Starcka, po czym rozpoczął własną wytwórnię. Polanka ma futurystyczną objętość Garetha Pugha i artystyczny styl Alexandra McQueena. 
Projektant wychodzi poza ramy porównań, łączy jedyne w swoim rodzaju drapowania z dramatyczną sylwetka i kształtami. 
Z doświadczeniem w projektowaniu kostiumów, tworzy futurystyczne projekty, które byłyby nieprzyzwoicie przesadzone, ale jego rzeczy są po prostu przeznaczone dla odważnych. Od kolekcji jesiennej 2009 Polanka wprowadza opuszczone w kroku haremowe spodnie, płaszcz przypominający okrycie niczym koc i drapowane sukienki.

Jakub Polanka znajduje inspiracje w architekturze i konstrukcji sylwetki w nowej kolekcji. Jego wersja jesieni i zimy 09/10 stanowi miejsce na pograniczu bieli i czerni. Kolorów podstawowych. "Jednak podkreślają one struktury poszczególnych modeli, ich kształty. Ponadto użyte draperie są dzięki temu bardziej widoczne " wyjaśnia Jakub Polanka. Hi-tech wygląd kolekcji jest podkreślony przez użytymi materiałami, takimi jak przeszklony jedwab i bawełna z silikonu.

http://www.jakubpolanka.com/