Fundacja Beyeler jest pierwszą szwajcarską instytucją sztuki, która otworzyła wystawę poświęconą znakomitemu amerykańskiemu artyście, którym jest Jeff Koons. Wystawa ma charakter retrospektywny i koncentruje się na trzech głównych kolekcjach artysty zatytułowanych – „Nowy”, „Banał” i „Uroczystość”. Prezentowane dzieła powstawały w ciągu całej jego praktyki artystycznej, rozpoczętej w 1980 roku.

W kolekcji „Nowy” możemy obejrzeć najwcześniejszy dorobek, z motywem przewodnim wszelkiego rodzaju urządzeń do sprzątania. „Uroczystość” to seria rzeźb z wysoko połyskowej stali oraz obrazów wielkoformatowych. Dominuje w nich idea barokowego dzieciństwa.

Wizytówką wystawy jest różnorodność tematów. Koons używa w swoim przekazie kontrastujących materiałów i estetyki. Kreuje u widza poczucie nostalgii za dzieciństwem. Olbrzymie figury i formy powodują, że możemy się poczuć jak dzieci w zaczarowanej krainie.

W 1988 roku Koons stworzył swoją najbardziej przełomową kolekcję, zatytułowaną „Banał”. Składa się ona z rzeźb wykonanych z porcelany i drewna. Głównym tematem jest uchwycenie związku pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Koncepcja oparta jest na dysonansie pomiędzy niewinnością i winą. Mamy ukazane poczucie winy i odpuszczenia grzechów, jak również nawiązanie do postaci świętych. „Banał” to mieszanka renesansu i baroku, popkultury i świata zabawek. Koons pokazuje, że można łączyć ze sobą różne estetyki, bardzo od siebie odległe. Tej sztuce nie jest znane pojęcie tabu.

Wystawę można oglądać w Fundacji Beyeler w Bazylei (Szwajcaria) do 2 września 2012 roku.