Whisky Johnnie Walker – garść wstępnych informacji!

Johnnie Walker to whisky w stylu blended (mieszana), produkowana w Szkocji, w mieście Kilmarnock. Jej historia sięga trzeciej dekady XIX wieku, kiedy to John Walker (a później także jego syn, Alexander) zaczęli eksperymentować z łączeniem różnych gatunków whisky ze Szkocji. Trud włożony w produkcję nieoczywistych blendów zaowocował wieloma niezwykłymi rodzajami whisky Johnnie Walker takimi jak np. Old Highland Whisky, stanowiącej swego rodzaju zapowiedź znanej i kochanej Johnnie Walker Whisky Black Label. W 1909 roku światło dzienne ujrzał słynny Striding Man, Kroczący Gentleman, znany również jako Jaś Wędrowniczek. Wkrótce charakterystyczny rysunek stał się najbardziej rozpoznawalnym elementem graficznym marki.

Johnnie Walker – kolory, czyli parę słów o labelach

Kolekcja Johnny Walker Whisky obejmuje wiele wspaniałych rodzajów trunków, w których nazwach pojawiają się różne kolory. Johnnie Walker Whisky Green Label to świetne połączenie whisky single malt ze szkockich regionów Highland, Lowland, Speyside oraz Island. Każda z doskonałych whisky (m.in. Cragganmore, Talisker czy Linkwood) leżakowała w dębowych beczkach nie krócej niż 15 lat.

Johnnie Walker Whisky Blue Label stanowi zgrabny ukłon w stronę XIX-wiecznych napitków. Ta whisky klasy premium (której dokładny skład pozostaje tajemnicą producentów) uważana jest za jedną z najważniejszych propozycji Master Blendera Jima Beveridge’a.

Johnnie Walker Whisky Red Label to z pewnością najpopularniejsza z propozycji destylarni w Kilmarnock, która szturmem wdarła się na międzynarodowy rynek. Jej zrównoważony charakter jest zasługą ponad 30 różnych whisky bazowych wykorzystanych do stworzenia blendu.

Johnnie Walker Whisky Black Label z kolei (wcześniej znana jako Old Highland Whisky) zachwyca doskonałą kompozycją trunków słodowych i zbożowych, wśród których najważniejsza jest whisky Cardhu. Wyróżniają ją charakterystyczne dymne akcenty oraz szlachetna szorstkość.

Gdy natomiast mowa o Whisky Johnnie Walker w kolorze złotym (Gold Label), warto wiedzieć, że ze względu na swoje cenne właściwości bywa nazywana „Szampanem wśród whisky”. Ten luksusowy wariant Johnnie Walker Whisky zawiera w sobie m.in. słynną whisky single Malt Clynelish oraz wodę… która przepływała przez kopalnię złota! Jak widać, gdy chodzi o whisky Johnnie Walker, wszystkie rodzaje trunków mają do zaoferowania smakoszom coś oryginalnego i cennego!

Johnnie Walker – edycje limitowane

A więc dlaczego Whisky Johnnie Walker cieszy się statusem legendy wśród miłośników alkoholi o miedziano-złotej barwie? Przede wszystkim ze względu na sztukę blendowania whisky, którą do perfekcji doprowadzili reprezentujący markę Master Blenderzy. Warto dodać w tym miejscu, że oprócz wymienionych przez nas rodzajów (kolorów) Whisky Johnnie Walker istnieją także niezwykłe edycje limitowane trunków. Mowa tu o specjałach takich jak Johnnie Walker Song of Ice czy Johnnie Walker Song of Fire, nawiązujących oczywiście do „Gry o Tron”. Sekret popularności marki tkwi więc także w otwartości producenta na nowe pomysły, a niekiedy również w jego ciekawej grze z popkulturą!

Johnnie Walker – ceny dla każdego!

Poszczególne rodzaje whisky Johhnie Walker różnią się od siebie nie tylko składem czy długością leżakowania poszczególnych trunków składowych, lecz także ceną. W zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych możemy więc sięgnąć po przystępny Red Label, czy też luksusowy Green Label lub Gold Label. Jeśli więc chodzi o ceny whisky Johnnie Walker – pozwalają one nacieszyć się którymś z wariantów świetnej szkockiej nawet wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na większy wydatek.

Johnnie Walker – zestawy dla kolekcjonerów!

Czy może być coś lepszego od butelki ulubionej przez nas whisky Johnnie Walker, np. Johnnie Walker Whisky Blue Label lub Gold Label? Na myśli mamy niezwykłe zestawy, takie jak np. Johnnie Walker Gold Label Reserve z 2 szklankami, dzięki którym nasza degustacja może okazać się jeszcze bardziej emocjonująca! A więc kolejnym, co wyróżnia kolekcję whisky Johnnie Walker, są specjalne zestawy dla koneserów!

Whisky Johnnie Walker – do picia solo i z dodatkami!

Pochylając się nad kwestią popularności Whisky Johnnie Walker, nie możemy nie wspomnieć o uniwersalności trunków z Kilmarnock. Jako whisky w stylu blended (np. TUTAJ) Johnnie Walker nadaje się świetnie nie tylko do picia solo (np. w szklaneczkach z zestawu!), lecz także jako baza dla oryginalnych drinków. W tym przypadku sprawdzi się nie tylko Johnnie Walker Whisky Red Label, lecz także Johnnie Walker Whisky Black Label, czy też inna z propozycji producenta!

A więc co takiego decyduje o niezwykłej popularności różnych rodzajów Johnnie Walker Whisky? Skład rzutujący na świetne walory smakowe i zapachowe, duże zróżnicowanie w obrębie portfolio marki, ciekawa identyfikacja graficzna, sprawny marketing producenta, dostępność trunków z Kroczącym Gentlemanem, różnego rodzaju zestawy kolekcjonerskie i edycje limitowane czy w końcu ceny whisky Johnnie Walker, dzięki którym każdy smakosz bez trudu znajdzie propozycję dla siebie. Teraz, gdy wiemy już, dlaczego warto postawić na Johnnie Walker Whisky, pora wybrać nasz ulubiony kolor!

zdjęcie główne autor: monticellllo