Czarnobyl to małe miasto na Ukrainie, które znane jest głównie z tego, że w jego okolicy znajduje się elektrownia atomowa. 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu wodoru z reaktora jądrowego doszło tam do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej. Liczba ofiar tej tragedii do dziś budzi wiele kontrowersji. Jedno jest pewne, nie możemy przyjmować, że w wyniku wybuchu zginęli „tylko” pracownicy elektrowni i ratownicy, którzy gasili pożar. Ofiarami są też przecież mieszkańcy okolicznych miast, którzy umarli w wyniki silnego napromieniowania, dzieci, które do dzisiejszego dnia rodzą się z rakiem tarczycy, czy też osoby pozostające kalekami już do końca życia.
W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar ok. 140 tysięcy km2 i to właśnie tam najczęściej po wybuchu rodziły się dzieci z okropnymi mutacjami genetycznymi. Trzy ręce, całkowity brak kończyn, gigantyczne guzy na głowach, powykręcane ciała, zrośnięte bliźniaki- to tylko kilka przykładów tragedii niemowląt urodzonych po katastrofie na Ukrainie. Jeszcze częściej mutacje dotykają zwierząt, które do dzisiaj rodzą się okaleczone. Internet wciąż obiegają zdjęcia takich przypadków. Wystarczy wpisać „Czarnobyl” w wyszukiwarkę, żeby zobaczyć kotka z jednym, wielkim okiem, małego psa przypominającego chorą świnię lub dziwną rybę z czymś na kształt rąk i nóg.
Chociaż promieniowanie elektrowni zostało już mniej więcej opanowane, wciąż trudno przewidzieć jakie jeszcze przyniesie nieszczęścia. Naukowcy szacują, że dopiero za około 300 lat będziemy mogli czuć się zupełnie bezpieczni w związku z tą tragedią. Jest to długi okres czasu, co oznacza, że wiele pokoleń Ukraińców wciąż będzie rodziło się z rakiem lub innymi chorobami związanymi z promieniowaniem. Radioaktywne substancje osiadły przecież chociażby w ziemi w najbardziej skażonej strefie i nikt nie jest w stanie przewidzieć dalszych konsekwencji ich obecności. Możemy mieć tylko nadzieję, że liczba ofiar czarnobylskiej katastrofy będzie się znacząco zmniejszała
Katastrofa atomowa w Czarnobylu
16.10.2009

Mordercze promieniowanie do dziś zgarnia swoje żniwo

Podobne

Koraliki są często używane do wyrobu biżuterii. Nie ma co się dziwić, takie dodatki są obecnie nie tyko modne, ale potrafią stworzyć ciekawy look. Jak i do czego je nosić?Błędem jest myślenie, że koraliki powstały z myślą o małych dziewczynkach. Biżuteria tego typu może być naprawdę wyjątkowa i bardzo kobieca. Bransoletki, naszyjniki czy różne akcesoria z koralikami znów wracają do łask. Nie ma co się dziwić, noszenie ich to prosty sposób na stworzenie ciekawej stylizacji.

Trendu Poleca