Lin Tianmiao, urodzona w 1961, Shanxi Province, jest obecnie najbardziej znaną artystką
instalacji w Chinach. Jest dobrze znana z gigantycznych instalacji łączących kawałki tkanin, nici i innych materiałów. 

Pod wpływem artystek takich jak Ann Hamilton, Barbara Kruger i Kiki Smith, Lin początkowo wykorzystywała artykuły gospodarstwa domowego i innych produktów codziennego użytku jako metodę wypowiedzi. Opakowując je białą materią lub ponownym montażem stara się wyrazić refleksje kobiet w ich życiu i obowiązkach. Oplątane białą nicią przedmioty odzwierciedlają myśli kobiet na temat ich codziennych zajęć, które stanowią obciążenie dla kobiet. Potem Lin zaczęła łączyć fotografię i video. W swojej pracy "Braiding" w 1998 r., 4-metrowy obraz artysty na płótnie jest zawieszony wysoko w powietrzu. Jeden koniec białej nitki jest połączony z płótnem i ciągną się one na podłodze, co oznaczałoby, że formy tradycyjnie zwyczaje, które nie są oczywiste, mogą stać się kulturalną formą kontrolującą ludzi. 

Lin ojciec jest znanym artystą krajowym, a matka jest autorytetem tanecznym. Lin zaczęła tworzyć w późnym wieku, nie po skończeniu uczelni, ale gdy miała 30 lat. 
Projektowała tkaniny osiem lat i odniosła w tym pewien sukces. Po roku wyjechała do USA, kiedy postanowiła studiować projektowanie tkanin. Prawie nikt nie dorównuje jej pod względem umiejętności i efektów wizualnych. Przed 1995 r., kiedy Lin i jej mąż wrócił do Pekinu z Nowego Jorku, jej prace w przemyśle włókienniczym zawsze były sprzedawane w USA 

Za namową ojca, Lin zaczęła próbować różnych tradycyjnych rzemiosł. Wkrótce osiągęła niepowtarzalny styl artystyczny, z wrażliwością na symbole. 

Z powodzeniem wystawiała indywidualnie: Non Zero (2004) w Pekinie Tokio Art Projects; Focus na Courtyyard Gallery (2002); Bound-Unbound (1997), w Galerii Central Academy of Fine Art. itd..

Obecnie Lin jest jedną z najbardziej wpływowych kobiet-artystów we współczesnych Chinach