Popyt na nieruchomości w Łodzi wzrósł o ponad połowę – tylko w ciągu ostatniego roku

Po pierwsze – warto zauważyć, że zainteresowanie nieruchomościami w Łodzi mocno rośnie. Z danych zgromadzonych przez RynekPierwotny.pl wynika, że tylko w ciągu ostatniego roku popyt na mieszkania i nieruchomości wzrósł aż o 67 proc. Z kolei liczba dostępnych domów i mieszkań w tym samym okresie spadła o 16 proc.

W przeciągu ostatniego roku mocno wzrosły też ceny mieszkań w Łodzi – średnio aż o 13 proc. Można się zresztą spodziewać, że ceny łódzkich nieruchomości będą nadal rosły. Powodów jest kilka – od drożejących materiałów budowlanych, wyższych kosztów zatrudnienia ekipy budowlanej, aż po duży popyt i inflację. Warto też zauważyć, że ceny nieruchomości nieustannie rosną w całej Polsce – a w Łodzi (względem innych największych miast w kraju) wciąż utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie.

Ceny nieruchomości w Łodzi na rynku pierwotnym

Z danych Narodowego Banku Polskiego za II kwartał 2021 r. wynika, że ceny ofertowe na rynku pierwotnym w Łodzi wyniosły średnio – w przeliczeniu na mkw. powierzchni – 7 409 zł. To ogromny wzrost w porównaniu z I kwartałem 2021 r., kiedy średnia cena ofertowa za mkw. powierzchni nieruchomości w tym mieście wynosiła… 6 854 zł. Tym samym jest to jeden z największych wzrostów w skali całego kraju.

Dobra wiadomość dla osób poszukujących w Łodzi nieruchomości od dewelopera jest natomiast taka, że ceny transakcyjne na rynku pierwotnym są na szczęście znacznie niższe. W II kwartale 2021 r. średnia cena transakcyjna za mkw. nieruchomości od dewelopera wyniosła 6 676 zł – różnica wynosi zatem ponad 700 zł. Co ciekawe, także wzrost cen transakcyjnych między I a II kwartałem 2021 r. nie jest już aż tak imponujący – w I kwartale średnia cena transakcyjna wyniosła bowiem w tym przypadku 6 500 zł.

Ceny na rynku wtórnym w Łodzi nadal znacznie niższe niż w wielu innych miastach

Jeśli chodzi z kolei o rynek wtórny, to średnia cena ofertowa za mkw. nieruchomości „z drugiej ręki” w II kwartale wyniosła 6 012 zł, natomiast transakcyjna – 5 800 zł. Co ciekawe, większy wzrost cen (w porównaniu do I kwartału roku) nastąpił w przypadku cen transakcyjnych. Wzrosły one o 433 zł (na mkw. powierzchni), podczas gdy ceny ofertowe – o 107 zł.

Warto jednak przy okazji zaznaczyć, że średnie ceny mieszkań w Łodzi nadal są niższe niż w wielu dużych polskich miastach. W przypadku rynku pierwotnego wyższe ceny transakcyjne w II kwartale 2021 r. odnotowano w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Katowicach, a nawet – w Lublinie czy w Bydgoszczy. W przypadku rynku wtórnego niższe ceny transakcyjne odnotowano tylko w Kielcach, Opolu, Katowicach, Bydgoszczy oraz Zielonej Górze (na 17 miast w zestawieniu NBP). Tym samym wciąż jest to najlepszy moment, by kupić mieszkanie w Łodzi – także w celach inwestycyjnych.