Dzisiejszy rodzic ze zgrozą słucha nic nie mówiących mu pseudonimów artystycznych przedstawicieli najmłodszego pokolenia. W zapoznaniu się z uniwersum, po którym poruszają się młodzi, pomagają serwisy takie jak Spokeo.pl - plotki i skandale, które dość szybko pozwalają rozeznać się rodzicom przedstawicieli pokolenia Z, kto jest kto. Poniżej krótka ściągawka z bohaterów nastoletniej wyobraźni.

Mata

Mata to jeden z najmłodszych i najlepiej sprzedających się polskich raperów, autor hitów o tak wymownych tytułach jak Patointeligencja, Żółte flamastry i grube katechetki czy Piszę to na matmie. Laureat Fryderyka za debiut roku i album roku hip hop. Jest synem profesora prawa Marcina Matczaka, co nie przeszkadzało mu zadrzeć z prawem – został zatrzymany za palenie marihuany, co wznowiło w Polsce dyskusję o legalności tej substancji. Niedawno o Macie można było usłyszeć także w głównych wydaniach serwisów informacyjnych, a to z powodu deklaracji Maty, że chce kandydować na urząd prezydenta RP. Biorąc pod uwagę, w jakim wieku jest Mata (rocznik 2000) najwcześniej byłoby to możliwe w 2040 roku Czy ci, którzy teraz kochają Matę, wytrwają 18 lat w miłości do swojego idola?

Young Leosia

O Young Leosi (wł. Sara Sudoł) można powiedzieć, że jest to odpowiednik Maty w spódnicy. Zresztą oboje pozostają w dobrej komitywie – Young Leosię można było zobaczyć w teledysku do utworu Maty Kiss cam. Young Leosia to raperka, równie jak Mata młoda (rocznik 1998), piękna (jak zwracają uwagę jej fani, chociaż starsze pokolenie może być skonsternowane różowym kolorem włosów Leosi), przebojowa i świetnie poruszająca się w najnowszych kanałach social mediów. Wyczucia rytmu uczyła się od samej Elżbiety Zapendowskiej w jej autorskiej szkole piosenki, a karierę muzyczną zaczynała jako didżejka. Popularność i miano„królowej hip hopu” przyniósł jej utwór Szklanki, w którym rapuje:

Gram sety gorące jak Diplo cały kraj się jara moją ksywką

Cały kraj jara się moją bibką kiedy za stołem miksuję ten hip hop

Friz i jego Ekipa

O Ekipie robiło się głośno po tym, jak lody firmy Koral sygnowane jako Lody Ekipy znikały ze sklepowych półek szybciej niż obecnie cukier. Tajemnicza „ekipa” to mieszkająca w willi pod Krakowem (tzw. Domu Ekipy) grupa youtuberów i influencerów, którym przewodzi niejaki Friz, Karol Wiśniewski (rocznik 1996). Na początku 2020 roku Ekipa nagrała swój pierwszy singiel (Przejmujemy jujuby), a rok później drugi singiel (3Kipa), który natychmiast dotarł na szczyt polskiej listy Spotify.

Prawdopodobnie „odkrycie”, co i kto pociąga obecnych nastolatków, może u niektórych wywołać palpitacje serca. Tak czy inaczej, warto tego odkrycia dokonać. Choćby po to, by lepiej zrozumieć zachowanie swoich córek i synów.

Masz ochotę na thriller? Przeczytaj również: Najlepsze thrillery