Mogłoby się wydawać, że najbardziej taneczne narody, to te które mają taniec we krwi. Ani salsa, ani samba, ani tango Argentyno, naszym narodowym tańcem nie jest. Jednak szkoły tańca przeżywają rozkwit, te które istnieją mają masę klientów, a nowe powstają jak grzyby po deszczu.

Polacy zarazili się tańcem od tańczących gwiazd. Program „Taniec z gwiazdami” cieszy się nie słabnącą popularnością, chociaż jest to już 10 edycja. Program „You can dance” stał się kultowy i wykluł wiele talentów. Fani nie mogą doczekać się nowej edycji. Powstał pierwszy taneczny, polski film „Kochaj i tańcz” i pierwszy serial taneczny „Tancerze”. Profesjonalni tancerze, którzy osiągnęli wiele w swojej dziedzinie stali się aktorami, piosenkarzami – Edyta Herbuś, Żora Koroljew, Stefano Terrazzino. Profesjonaliści z „Tańca z gwiazdami” stali się z czasem gwiazdami. Zawód tancerza wzrósł na prestiżu, podobnie jak praca choreografa. Coraz częściej na wszelkich imprezach plenerowych przyjeżdżają już niekoniecznie gwiazdy muzyczne, ale i gwiazdy taneczne.
Polacy bombardowani ze wszystkich stron umiejętnościami tanecznymi sławnych ludzi, stwierdzili, że to nie może być takie trudne i sami próbują. Narzeczeni zapisują się na kurs tańca przed swoim weselem, rodzice zapisują dzieci do szkół tańca, a niektórzy nastolatkowie uczą się sami, aby pokazać się przed znajomymi.

Tańczenie stało się po prostu modne. Styl ubierania się uczestników „You can dance”, czy aktorów z „Tancerzy” naśladowane są w codziennym życiu. Polacy zaczęli rozróżniać rodzaje tańca, chętniej oglądać turnieje tańca. Trzeba przyznać, że jest to zdrowa moda, nikomu nie zaszkodzi ruch i nauka tańca. Podpieranie ściany w czasie wszelkich rodzaju imprez stało się obciachowe, a wszyscy którzy potrafią się ruszać w rytm zyskali na sympatii. Aby nauczyć się tańczyć można zapisać się do szkoły, można jechać na wakacyjny kurs z profesjonalistami i nauczyć się podstaw tańca w egzotycznym kraju w eleganckim hotelu, czy kupić nagrany kurs tańca na dvd i trenować w domu. Podobno talent to nie wszystko, żeby osiągnąć wspaniałe wyniki potrzebna jest ciężka praca. Widać to po programie „Taniec z gwiazdami”, nie każda gwiazda radzi sobie wyśmienicie na parkiecie. Tak i przeciętny człowiek nie koniecznie będzie drugim Patrickiem Swayze. Ciekawe, czy moda na taniec skończy się wraz z emitowanymi programami…