1. Kredyt mieszkaniowy – co to takiego?

2. Kredyt mieszkaniowy – dla kogo?

3. Jak szukać i znaleźć korzystny kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy – co to takiego?

Na wstępie warto przypomnieć sobie, czym jest kredyt mieszkaniowy ( najlepsze oferty znajdziesz na https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/ ). Nie ma tu wielkiej filozofii – jest to zobowiązanie finansowe, zaciągane zwykle na kilka do kilkudziesięciu lat, które ma ściśle określony cel. Tym celem jest zakup mieszkania lub domu. Dla wielu młodych par kredyt mieszkaniowy to jedyna możliwa droga do pozyskania przysłowiowych czterech kątów. Ceny mieszkań w Polsce sukcesywnie wzrastają. Niemożliwe wydaje się kupno nieruchomości za gotówkę. Kredyt mieszkaniowy jest z pewnością dobrym rozwiązaniem – taki zakup daje bowiem nie tylko możliwość nabycia własnego mieszkania, ale stanowi wartościową inwestycję.

Kredyt mieszkaniowy – dla kogo?

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie, które mogą zaciągnąć zarówno małżonkowie, jak i osoba samotna. Warto wiedzieć, że kredyt mogą także zaciągnąć dwie osoby, niepozostające w związku małżeńskim. Istnieje również możliwość wzięcia kredytu z rodzicami (lub z jednym rodzicem), co okazuje się korzystne w przypadku, gdy młoda osoba nie ma zdolności kredytowej. Rodzic ma bowiem zwykle ustabilizowaną sytuację materialną oraz pozytywną historię kredytową. Jedynym minusem takiego rozwiązania może okazać się znacznie krótszy okres kredytowania (ze względu na wiek najstarszego kredytobiorcy), co automatycznie powoduje wzrost raty.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście zdolność kredytowa. Każdy bank ma własne warunki udzielania kredytów mieszkaniowych. Bez wątpienia takim podstawowym warunkiem jest posiadanie stałego źródła dochodów, najlepiej w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Należy również pamiętać, że aby zaciągnąć kredyt na mieszkanie, musimy dysponować wkładem własnym na minimalnym poziomie 20%. Im wyższy wkład własny, tym lepsze perspektywy co do uzyskania pozytywnej decyzji kredytowej (zwłaszcza gdy zdolność kredytowa jest wątpliwa). Wiele banków od dłuższego czasu przychylniej patrzy także na tzw. umowy śmieciowe – a więc umowy o dzieło i zlecenie. Koniecznością jest jednak zachowanie ciągłości i regularności otrzymywania dochodów w wysokości, która umożliwi spłacanie raty. Wszelkie wątpliwości i odbiegające od standardów sytuacje warto konsultować z pracownikami wybranego banku, gdyż każda instytucja ma swoje własne wymagania i warunki.

Jak szukać i znaleźć korzystny kredyt mieszkaniowy?

Mnogość dostępnych ofert może przyprawić o ból głowy niejednego potencjalnego kredytobiorcę. Przede wszystkim należy skrupulatnie porównać oferty poszczególnych banków. Pamiętajmy bowiem, że zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego to decyzja niemal na całe życie. Samodzielne porównywanie może okazać się żmudne i czasochłonne, dlatego warto skorzystać z rankingów kredytowych. Jest to niezwykle pomocne narzędzie, które pomoże wyłuskać najlepsze oferty o najkorzystniejszych parametrach. Należy jednak pamiętać, aby porównywać tylko te oferty, które są udzielane na tych samych warunkach (ten sam okres kredytowania, suma pożyczki, raty równe czy malejące).