Najmodniejsze kształty okularów

Okulary muchy - te okulary, super popularne w latach 60, znowu wracają do łask. Duże, zakrywające znaczną część twarzy, mogą być zarówno zupełnie czarne, jak i bardziej dyskretne, na przykład szylkretowe. Ponieważ takie okulary pozwalają idealnie ukryć rysy twarzy i wtopić się w tłum,

nic dziwnego, że są uwielbiane przez gwiazdy. Tego lata można w nich zobaczyć między innymi Kim Kardashian.

Abstrakcyjne kształty - tego lata niezwykle modne są okulary w nietypowych kształtach,

na przykład bardzo wąskie albo z kolorowymi szkłami, fioletowymi czy niebieskimi. Noszą je teraz największe gwiazdy, takie jak topmodelka Bella Hadid.

W stylu vintage - zwłaszcza okulary w kocim kształcie są hitem tego sezonu. Takie okulary mają tę zaletę, że pasują praktycznie do każdego kształtu twarzy. Mogą je nosić zarówno osoby o okrągłej i owalnej twarzy, jak i w kształcie odwróconego serca. Meghan Markle uwielbia okulary w lekko kocim retro kształcie.

Aviatory - te okulary już od kilku sezonów nie wychodzą z mody. Są idealne do luźnych, sportowych stylizacji. Możesz nosić je na co dzień, praktycznie do wszystkiego. Ten typ okularów jest uwielbiany zwłaszcza przez Jennifer Lopez.

Niewidoczne oprawki - to niezwykle modne teraz okulary. Ich największą zaletą jest to, że pasują do każdego typu urody, dlatego nie da się ich źle dopasować. Możesz zdecydować się zarówno na całkowicie okrągłe okulary z niewidocznymi oprawkami, jak i lekko kwadratowe, a nawet prostokątne, jakie Rita Ora.

Lustrzana powłoka - okulary o lekko metalicznych szkłach, które wyglądają jakby całkowicie odbijały światło, to zdecydowany hit tego roku. Na co dzień można w nich zobaczyć między innymi Annę Lewandowską.

 

Okulary a filtr przeciwsłoneczny

Najważniejszym elementem okularów, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę, są na pewno filtry przeciwsłoneczne. Chodzenie w okularach bez filtrów, zwłaszcza w mocno nasłonecznionych miejscach, może doprowadzić do podrażnienia, a nawet uszkodzenia oczu. W okularach o ciemnych szkłach źrenica się rozszerza i wpuszcza więcej światła do środka oka, niż gdy ich nie masz. Dlatego właśnie okulary bez filtrów są tak groźne. Jak odpowiednio dopasować filtr? Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć zarówno filtr chroniący przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Stopień ochrony jest oznaczany cyframi od 1 do 4, a czwórka oznacza najlepszą ochronę dla oczu.

Takie okulary przeciwsłoneczne chronią Twój wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV w aż 97 procentach. Za to okulary w przedziale 1-2 chronią oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym w mniej więcej 50 procentach. Zastanawiasz się, jaka ochrona będzie dla Ciebie najlepsza? Okulary o najwyższym stopniu ochrony przydadzą się na plażę czy na wycieczkę w góry. Są też niezbędne we wszystkich tropikalnych i mocno nasłonecznionych miejscach, gdzie indeks UV jest wyższy niż w Polsce. Słońce jest tam po prostu silniejsze. Latem w mieście w Polsce wystarczą okulary przeciwsłoneczne z filtrem oznaczonym jako jeden oraz dwa.

 

Czego jeszcze warto szukać w okularach?

Zwłaszcza na wycieczce w górach czy wtedy, gdy uprawiasz sporty wodne, docenisz opcję polaryzacji.

Ta opcja chroni Twoje oczy przed słońcem, które odbija się od wody, piasku czy śniegu. Równie przydatna może być również powłoka antyrefleksyjna. Ten dodatek wydłuży z kolei żywotność Twoich okularów.

Dzięki powłoce antyrefleksyjnej okulary nie będą się rysować oraz nie będzie się do nich tak łatwo przylepiał kurz czy piasek. Jeśli masz wadę wzroku, a nie nosisz soczewek, Twoje okulary przeciwsłoneczne powinny naturalnie mieć też szkła korekcyjne.