Nietrzymanie moczu – leczenie w zależności od postaci inkontynencji

W przypadku dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, leczenie zależy zarówno od stopnia nasilenia problemu, jak i jego postaci.

Wyróżnia się trzy rodzaje nietrzymania moczu: postać wysiłkową, naglącą oraz mieszaną. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu do niekontrolowanej mikcji dochodzi w sytuacjach, gdy napinają się mięśnie brzucha, na przykład podczas kichania, kasłania, śmiania się czy wysiłku fizycznego. Dolegliwość ta najczęściej spowodowana jest osłabieniem mięśni Kegla, co może mieć wiele przyczyn i zdarza się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Naglące nietrzymanie moczu objawia się silnym parciem na pęcherz i natychmiastową potrzebą oddania moczu, a gdy nie ma możliwości skorzystania z toalety – niekontrolowanym opróżnieniem pęcherza. To częsty problem kobiet w ciąży i po porodzie, a także w przebiegu stanów zapalnych pęcherza. Postać mieszana łączy w sobie wysiłkowe i naglące nietrzymanie moczu.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się poprzez trening mięśni Kegla, wzmacnianie ich siły na drodze fizjoterapii lub operacyjnie. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy można wykonywać samodzielnie w domu, z przyrządami lub bez. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni odpowiadających za prawidłową kontrolę cewki moczowej. Leczenie operacyjne przeprowadzane jest laparoskopowo, dzięki czemu jest mało inwazyjne, natomiast wysoce skuteczne. Przy naglącym nietrzymaniu moczu spowodowanym stanem zapalnym pęcherza konieczne jest leczenie farmakologiczne. Przy nadreaktywności pęcherza wskazany jest trening kontynencji, który polega na wydłużaniu przerw między kolejnymi wizytami w toalecie.

Artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu

Przy nietrzymaniu moczu bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Długotrwały kontakt wrażliwej skóry okolic intymnych z moczem może powodować podrażnienia, a wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu bakterii i stanom zapalnym. Poważnym problemem jest również nieprzyjemny zapach. Obawa przed tym, że otoczenie zauważy lub wyczuje problem z inkontynencją, sprawia, że wiele osób borykających się z nietrzymaniem moczu rezygnuje z codziennych aktywności. Pomocne w rozwiązaniu tej sytuacji są odpowiednio dobrane środki higieniczne z wkładem chłonnym. Warto wybierać produkty wysokiej jakości, takie jak TENA, które skutecznie chronią zarówno przed wilgocią, jak i powstawaniem niemiłego zapachu. Środki ochronne należy dobrać zależnie od stopnia nasilenia dolegliwości. Warto też wiedzieć, że artykuły higieniczne na nietrzymanie moczu mogą być refundowane na NFZ.