Nie od dziś wiadomo, że kobiety uwielbiają kwiaty, zwłaszcza te dawane bez żadnej okazji. Jeśli więc chcesz sprawić swojej ukochanej przyjemność – podaruj jej kwiaty!

Niejedna kobieta marzy o tym, by w drzwiach pojawił się jej ukochany z bukietem róż. I niejedna też, zwłaszcza będąc w dłuższym związku, mogłaby powiedzieć, że nie pamięta kiedy ostatnio dostała od swojego mężczyzny kwiaty. A przecież kwiaty to najstarszy i najbardziej znany symbol miłości. 

Dzięki nim możemy wyrazić wiele uczuć: żar miłości, przyjaźń, szacunek, sympatię, czy też tęsknotę, żal, zazdrość. Są doskonałym i uniwersalnym prezentem, sprawdzają się przy wielu okazjach: urodzinach, imieninach, rocznicach, jako forma podziękowania, zażegnania konfliktu czy przełamania pierwszych lodów. My, kobiety rzadko mężczyznom wręczamy kwiaty i możemy im tylko pozazdrościć, bo w sytuacji braku pomysłu na prezent, zawsze mogą z opresji wyjść cało, kierując swoje kroki w kierunku kwiaciarni… Ukochana kobieta zawsze ucieszy się z takiego podarunku, bo choć są najprostszym, to też najbardziej eleganckim i subtelnym wyrazicielem uczuć. 

Chcąc podarować komuś bukiet kwiatów zazwyczaj wybieramy je zupełnie przypadkowo, beż żadnego namysłu i refleksji. Kiedyś było inaczej. Funkcjonował swoisty kwiatowy język, dlatego dżentelmeni starannie wybierali kwiaty, a kobiety doskonale znały ich sens. I choć wiele z tamtej mowy kwiatów odeszło już w zapomnienie, pewne zasady wręczania kwiatów obowiązują i dzisiaj.

Po pierwsze – liczba. Powinna być nieparzysta, bo wtedy bukiet wygląda ładniej. Dlatego tez lepiej podarować komuś pojedynczą różę niż dwie. Parzysta ilość jest dopuszczalna jedynie przy rocznicy np. 10 kwiatów na 10 rocznicę albo przy bukiecie z tak dużej ilości kwiatów, że trudno je policzyć. Po drugie – kolor. Zdradza on niektóre intencje ofiarodawcy. Biały jest symbolem niewinności i czystych zamiarów. Żółty znany jest jako kolor zazdrości, różowy szczerej sympatii, a niebieski wierności. Czerwony bukiet to kolor miłości i wyraźny sygnał gorących uczuć. Po trzecie – rodzaj kwiatów. W mowie kwiatów każdy oznacza coś innego. Aby za ich pośrednictwem wyrazić miłość najlepsza jest sprawdzona róża. Ciebie kocham najbardziej, nie mogę bez Ciebie żyć – to jej tajemny kod. Unikać należy kojarzących się ze Świętem Zmarłych chryzantem czy z czasami PRL-u goździków, chyba że osoba, której mamy zamiar ofiarować kwiaty bardzo je lubi. Wymowa tych pięknych roślin znajduje się na wielu stronach internetowych. Przywołując tylko niektóre, które pozwalają mężczyźnie za ich pomocą wyrazić gorące uczucia do partnerki: aster mówi: uszczęśliwiasz mnie, tulipan: cieszę się, gdy Cię widzę, stokrotka: jak dobrze być przy Tobie, niezapominajka: chcę być zawsze obok Ciebie, nie zapomnij mnie, frezja: obdarz mnie miłością. Kolejna zasada – elegancki prezent to wyłącznie cięte kwiaty. Bukiet należy wręczać bez opakowania, wyjątkiem jest ozdobna folia. Skierowany powinien być płatkami do góry. 

Wręczanie kwiatów to miły zwyczaj. Kobieta, która dostaje kwiaty, czuje się kochana, atrakcyjna. Czasami więcej niż słowami możemy powiedzieć za pomocą kwiatów. Zwłaszcza bez okazji kupiony bukiet jest dowodem miłości, przywiązania, wierności. Warto, Drodzy Panowie, pamiętać o tym w naszej codziennej bieganinie i pozbawionym romantyzmu życiu