Japoński domek

Japońskie przedmieścia. Wyobraźnia dyktuje nam rozciągające się krajobrazowe widoki. Nic bardziej mylnego. Gęsto zaludnione obszary, ,,posklejane” domki, mocno naginana granica przestrzeni. Tutaj pomimo najszczerszych chęci, ciężko nie zaglądać co rano w okno sąsiada. Wiadomo nie tylko jaką pije kawę czy czytuje gazetę. Ciężko o nieskrępowaną prywatność.

Architekci opanowują coraz to nowe patenty na jak najbardziej praktyczne rozgospodarowanie przestrzeni. Owocuje to w bardzo oryginalne, typowe dla tamtejszej mentalności innowacyjne rozwiązania. Takie jak ten: podwójny domek jednorodzinny. Jak powstał?

podwójny domek jednorodzinny

Architekci z Naf Architects & Design stworzyli najpierw model jednej prostokątnej bryły, w której wycięto eliptyczne wgłębienie dzielące obiekt na dwa mniejsze. W powstałej przestrzeni zaprojektowali podwórko, które dostępne jest dla obydwu segmentów.

Okna obydwu części skierowane są w swoją stronę, co wyklucza inwigilację osób ,,trzecich”. Pomysł ten podyktowany był praktycznymi względami, mającymi na celu podział na część prywatną oraz przeznaczoną dla gości albo dorastających dzieci. Potrzeba matką wynalazku!

wnętrze

przestrzeń

piękny wystrój

 

http://www.busyboo.com/tag/japanese-architecture/

http://www.archithings.net/japanese-house-architecture-designed-by-naf-architect

 

Autor: Aleksandra Daniszewska