W Polsce zapewne niewiele z was słyszało o sklepie z tanią odzieżą Primark. A nawet jeśli, to z całą pewnością nie miałyście go okazji jeszcze odwiedzić osobiście. Jest to albowiem sieć sklepów, która swój pierwszy sklep – Penneys – otwarła w czerwcu 1969 roku na Mary Street w Dublinie, a następnie niemalże na skalę masową zalała całą Wielką Brytanię. Co więcej, kolejne sklepy otwarto także w Hiszpanii, Holandii, Portugalii oraz Niemczech. Na dzień 10 września 2009 roku ogólną liczbę sklepów Primark szacuje się na 38 w Irlandii, 14 w Hiszpanii, po jednym w Holandii, Portugalii i Niemczech, a także aż 138 w samej Wielkiej Brytanii! Hasłem przewodnim Primarku jest: „Look Good Pay Less”, czyli „Wyglądaj dobrze, płać mniej”. I trzeba przyznać, że większość Brytyjek – i nie tylko – ma kompletnego bzika na punkcie tej marki.

Primark słynie nie tylko ze swoich niskich cen, śledzenia najnowszych trendów oraz nieustannego wychodzenia naprzeciw potrzebom klientów, ale i z tego, że stara się stwarzać godziwe warunki pracy tzw. sile roboczej. Po dochodzeniu czasopisma „The Observer” firma ta natychmiast zerwała na przykład kontrakty z wszystkimi dostawcami, którzy do ciężkiej pracy wykorzystują dzieci. Najbardziej znanym ze sklepów tej sieci jest imponujących rozmiarów Primark na Oxford Street w Londynie, przez który codziennie przewijają się tłumy klientów. Podobno w ciągu pierwszych 10 dni od jego otwarcia sprzedano ponad milion sztuk ubrań. Co więcej, na każde 10 funtów wydanych w Wielkiej Brytanii, przynajmniej 1 funt idzie na konto Primarku.

Kolekcja Primarku na sezon jesień-zima 2009/2010 praktycznie w niczym nie odbiega od tych sprzedawanych w Top Shopie, H&M czy Mark&Spencer. Znajdziemy w niej bowiem zarówno coś dla kobiety, mężczyzny, dziecka, jak i dla domu. Coś na imprezę, do pracy i na wakacje. Na dziale damskim dominują głównie ciepłe futerka, futrzane bolerka, a także eleganckie płaszcze. Ponadto, są także modne w tym roku żakiety oraz sukienki z wysokim, szpiczastym krojem ramion, wręcz idealne na Sylwestra. Dla panów z kolei Primark jak zwykle proponuje styl raczej luźny i wielkomiejski, co nie oznacza, że nie znajdziemy tam garnituru.

W Polsce co prawda nie mamy jeszcze ani jednego Primarku, tym niemniej jednak ciekawe ubrania tej marki można wyszukać chociażby na stronach Allegro…