No bo który facet nie chciałby kiedykolwiek przejechać się własnym (lub choćby pożyczonym) samochodem marki Porsche? Dlatego też inżynierowie Porsche szukają coraz to nowych rozwiązań i pomysłów, aby ich samochody stawały się jeszcze lepsze. Owocem współpracy z koncernem Volkswagen jest nowy concept car nazwany Panamera.
Panamera to pojazd który można zaliczyć do kategorii usportowionych limuzyn. To segment, w który Porsche do tej pory raczej nie uderzało. Pojazd jest wielkości mniej więcej Audi A6, nieco mniejszy od A8. Lekkie, aluminiowe podwozie sprawia, że samochód waży tylko 1800 kg. Nadwozie patrząc z boku przypomina wydłużone coupe, patrząc od tyłu też na pierwszy rzut oka ciężko poznać, że to limuzyna. Do wyboru dano nam 3 silniki: V6 3.2 o mocy 300KM i V8 4.8 biturbo o mocy 500KM, które pojawiły się już w modelu Cayenne oraz hybryda - V10 o mocy 600KM – znany z Carrery GT.
Debiut modelu ma nastąpić w roku 2009, ale już znany jest wygląd pojazdu. Uważam, że model nieco zaskakuje, gdyż marka Porsche kojarzy się raczej z sportowymi kabrioletami i coupe. Czekamy zatem na wersję oficjalną przeznaczoną do sprzedaży…