W tym artykule wyjaśniamy jak działa waporyzator i dlaczego lekarze rekomendują tę formę stosowania konopi leczniczej.

Na czym polega waporyzacja cannabis?

Waporyzacja to zwyczajne odparowywanie substancji. Waporyzowanie konopi jest termiczną ekstrakcją aktywnych składników roślinnych. Susz ziołowy poddawany jest działaniu ciepła, które doprowadza kannabinoidy do wrzenia. Kiedy substancje czynne osiągają konkretną temperaturę, zmieniają stan skupienia i ulatniają się. Wapowanie suszu polega na inhalowaniu wyziewów konopnych, czyli oparów nasyconych leczniczymi kannabinoidami i terapeutycznymi związkami zapachowymi. Pacjenci, zamiast wdychać dym, mogą przyswajać konopne składniki bez narażania płuc i układu oddechowego.

Jak działa waporyzator do suszu?

Waporyzator (ang. vaporizer), zwany też parownikiem, to podgrzewacz do suszu. Za jego pomocą można wydobywać cenne składniki z surowych kwiatostanów konopi i ziół leczniczych. Jest urządzeniem, które podnosi temperaturę surowca roślinnego i uwalnia substancje czynne biologicznie. Sercem waporyzatora jest komora grzewcza. To w niej dochodzi do ekstrakcji pożądanych molekuł. Rozdrobnione pąki konopi umieszcza się w komorze i podgrzewa. Z suszu ulatnia się vapor, czyli opary niebędące aerozolem. To czyste wyziewy, które zawierają cząsteczki wody i naturalne składniki (kannabinoidy, terpeny).

Bezpieczne temperatury waporyzacji konopi leczniczej

Waporyzatory działają w bezpiecznym przedziale temperatur. Dostarczają tylko tyle ciepła, aby podgrzać susz i wydobyć jego najcenniejsze składniki. Poziom grzania powinien być dopasowany do temperatury waporyzacji kannabinoidów. Odparowywanie leczniczego THC i jego izomerów zachodzi pomiędzy 157°C a 220°C. Nie dochodzi do zapłonu zioła, więc opary wolne są od substancji smolistych i rakotwórczych toksyn wytwarzanych podczas spalania suszu. Inhalowanie vaporu jest zdrowszą alternatywą palenia konopi, która jednocześnie odznacza się najwyższą biodostępnością. Właśnie z tego powodu lekarze przepisujący podopiecznym leczenie marihuaną, za każdym razem rekomendują stosowanie waporyzatorów.

Rodzaje waporyzatorów

Choć sposób działania waporyzatora jest zawsze taki sam, skuteczność odparowywania może być inna dla poszczególnych rodzajów urządzeń. Wyróżniamy kilka typów vaporizerów, a każdy z nich ma swoje zalety.

Elektryczny vs manualny sprzęt do waporyzacji

Większość waporyzatorów działa na prąd. Wyjątkiem są vaporizery manualne, które wykorzystują zewnętrzne źródła ciepła. Podgrzewa się je płomieniem palnika lub grzałką indukcyjną. Nie są tak precyzyjne, jak ich elektryczne odpowiedniki - nie można utrzymać stałego poziomu ciepła podczas sesji inhalacyjnej. Są za to praktycznie bezawaryjne.

Stacjonarny vs przenośny waporyzator

Waporyzatory stacjonarne (np, Volcano) podłącza się do gniazdka z prądem. Z reguły posiadają większe elementy grzewcze i intensywniej produkują opary. Można nimi odparowywać większe porcje suszu. Przenośne vaporizery działają na baterie. Są dyskretne i łatwe w transportowaniu. Najbardziej zaawansowane modele potrafią ogrzewać zioła równie skutecznie, jak wersje desktopowe.

Kondukcja vs konwekcja

Zastosowany system grzewczy warunkuje skuteczność sprzętu do waporyzacji. Wyróżniamy trzy rodzajne vaporizerów o odmiennych sposobachsposoby podgrzewania ziół:

Waporyzatory kondukcyjne nagrzewają susz bezpośrednio w komorze. Grzałka zintegrowana jest ze ściankami pojemnika grzewczego. Ciepło rozprzestrzenia się po jego zawartości, a wyziewy zasysane są przez pacjenta. To najprostszy rodzaj inhalatorów konopi.

Waporyzatory konwekcyjne wykorzystują gorące powietrze do ekstrakcji kannabinoidów. Powietrze, podczas zaciągania się, przepływa najpierw przez grzałkę, a dopiero potem przenika przez wypełnioną suszem komorę, wydobywając cenne związki lecznicze. Konwekcja charakteryzuje się wysoką wydajnością.

Waporyzatory hybrydowe łączą zalety konwekcji i kondukcji. Gwarantują najbardziej dokładne wykorzystanie surowca, czyli najwyższą skuteczność w uwalnianiu substancji aktywnych.

Wydajna inhalacja - jaki vaporizer wybrać?

Pacjenci medycznej marihuany mają w czym wybierać. Na polskim rynku dostępnych jest ponad 60 modeli urządzeń. Każdy z producentów zachwala swoje produkty jako jedyne w swoim rodzaju. Vaporizery różnią się od siebie systemem podgrzewania suszu, pojemnością zbiornika grzewczego, wielkością baterii, rodzajem ustnika i wieloma innymi detalami. Wybór dobrze działającego waporyzatora może być trudny dla początkujących pacjentów. Dlatego warto zasięgnąć porady osób bardziej doświadczonych. Sprzedawca ze specjalistycznego sklepu z vaporizerami vaporroom.pl, zapytany o najlepszy sprzęt do waporyzacji, odpowiada:

"Wybór waporyzatora powinien być podyktowany indywidualnymi oczekiwaniami pacjentów. Oprócz wydajności, istotne są takie czynniki, jak intensywność parowania, prosta technika wykonywania wdechu, wygodna obsługa, opór zaciąganego powietrza i smak pary. Mamy w ofercie zarówno budżetowe vaporizery, jak i zaawansowany technologicznie sprzęt obsługiwany z aplikacji na smartfonie. Jeśli miałbym wymienić najlepsze modele, bez wahania wskazałbym Mighty i Crafty marki Storz & Bickel, które odparowują zioła, konopie lecznicze, czy susz CBD bardzo skutecznie i wykonane są z materiałów klasy medycznej."