Kopiuj – wklej na ulicach. Wszyscy tacy sami. Skąd my to znamy? Decoupage to jeden ze sposobów na wyróżnienie się w tłumie. Jednak o tym mowa już była. Teraz czas na vintage.

Skąd wziął się ten termin? Pochodzi z terminologii winiarskiej i po angielsku znaczy „winobranie”. Określa się nim wino zrobione z winogron zebranych w tym samym roku, a także trunek dobry rocznikowo. Oczywiście my nie będziemy mówić o winach, chociaż to również dobry temat do dyskusji. Tutaj mowa jest modzie i wnętrzach.

Swój debiut styl vintage miał w modzie – zaczęto nosić ubrania z innych epok oraz łączyć elementy garderoby, które pochodzą z zupełnie innych czasów. Im bardziej ekstrawaganckie zestawienie, tym lepiej. Ubrania vintage to takie, które pochodzą poprzedniej dekady lub są starsze niż 25 lat.

Jak vintage prezentuje się na planie dekoracyjno-wnętrzarskim? Założeniem vintage w projektowaniu wnętrz jest podobne do tego dotyczącego odzieży. Ma być nieszablonowo i przeciwstawnie. Jeżeli zabytkowy budynek, to nowoczesne wnętrze. Jeżeli nowo powstały penthouse, to tylko ze stylizowanymi meblami.

Styl vintage zyskał sobie spore uznanie w Polsce. Powstała masa sklepów, głównie internetowych, w których sprzedaje się oryginalne rzeczy sprzed lat. Jednym ze sposobów na ich pozyskiwanie jest przeszukiwanie lumpeksów. Później droga jest prosta: albo przedmiot się tylko odświeża, albo dodatkowo poddaje się go małym przeróbkom czy naprawom. Takie rzeczy można nabyć za bardzo małe pieniądze (ceny bluzek to nawet 20 zł). Drugim wyjściem z sytuacji jest produkcja ubrań czy dekoracji stylizowanych na vintage. Efekty lepsze, trwalsze, ale za to wzrastają koszty nabycia takich perełek, a także ryzyko, że ktoś już coś takiego ma. Jest jeszcze trzecie wyjście, które łączy dwa poprzednie. Produkcją omawianych rzeczy zajmują się pojedyncze osoby, które czerpią z tego przede wszystkim satysfakcję. Cena nie jest już tak niska, jak w przypadku ubrań z lumpeksów, ale kolczyki czy spódnice robi się zazwyczaj w jednym egzemplarzu, przez co szansa, że ktoś też coś takiego posiada, spada do minimum.

Serwetki koronkowe, plastykowe torby, podomki, dziergane ręcznie swetry, spodnie z baaardzo wysokim stanem – to wszystko wydobywane jest z czeluści ciuchlandowym koszy przez ciuch-hunterów. Osoby, które fascynuje styl vintage i których pasją jest odnajdowanie modowych reliktów przeszłości.