W Muzeum Narodowym w Gdańsku otwarto wystawę kimon japońskich prezentującą tradycyjne stroje mieszkańców kraju Kwitnącej Wiśni oraz związane z nimi dodatki. Wystawie towarzyszy program edukacyjny ukazujący charakterystyczne dla Japonii sztuki i ceremonie.

Od 23 października 2009 r. do 28 lutego 2010 r. w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku będzie można obejrzeć tę wystawę kimon japońskich, pochodzących z kolekcji Stowarzyszenia Wiedzy o Ludach i Ziemi w Szczecinie. Ekspozycja obejmuje również obiekty Muzeum Nauki i Techniki Manggha w Krakowie i Muzeum Archeologiczno-Etnograficznego w Łodzi. Konica Minolta Business Solutions Polska jest partnerem tego wydarzenia.

Celem wystawy organizowanej przez Muzeum Narodowe w Gdańsku jest nie tylko ukazanie piękna tradycyjnego ubioru Japończyków, ale także zwrócenie uwagi na kulturowy aspekt kimona, na jego wyjątkowość, oryginalność i społeczne implikacje. Jest ono powiązane z całością życia Japończyków. Dlatego też wystawie towarzyszy program edukacyjny ukazujący charakterystyczne dla Japonii sztuki i ceremonie: parzenia herbaty - chanoyu, układania kwiatów - ikebanę, bonsai, składania papieru w najprzeróżniejsze kształty - origami, kaligrafię, sztuki walki. Japonię na wystawie przybliżą nie tylko zgromadzone obiekty, ale również materiały multimedialne udostępnione przez Wydział Kultury Ambasady Japonii w Warszawie.  

Kimono jest najbardziej znanym na świecie przejawem japońskiej sztuki i tradycji o specjalnej symbolice kroju i koloru, którą potrafią odczytać jedynie mieszkańcy kraju Kwitnącej Wiśni. Japonia o przebogatej i starożytnej kulturze jawi się europejczykom jako kraj niezwykły i nieco tajemniczy. Dlatego też, z dużą przyjemnością i zainteresowaniem goście odwiedzają wystawę Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Do współpracy w edukacyjnej warstwie wystawy zaproszeni zostali specjaliści oraz trójmiejskie placówki zajmujące się tradycjami japońskimi: Stowarzyszenie Polsko-Japońskie Ichimon, pracownia komiksowa Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku oraz Centrum Badań nad Kulturą Azji przy Uniwersytecie Gdańskim.

Raz w miesiącu wystawie towarzyszyć będą „Weekendy z Japonią”. Patronat honorowy nad całością wydarzenia objął Jan Kozłowski – Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Ambasada Japonii w Warszawie. Więcej informacji na temat wystawy uzyskać można na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Gdańsku www.muzeum.narodowe.gda.pl.

Wystawa wpisuje się w rok obchodów 90-lecia nawiązania stosunków polsko-japońskich.