Coraz więcej projektantów zdaje sobie sprawę z uprzemysłowienia ich produktów, dlatego starają się dać w swoich projektach wolność oraz przestrzeń. Chcą, aby to użytkownik w domu mógł stać się współprojektantem.

“Lampa Sophia” zaprojektowana przez Klementynę Jankiewicz, Zofię Konarską oraz Monikę Ostaszewską z grupy Babaakcja to bardzo kobieca lampka nocna, o prostym, nowoczesnym kształcie. Abażur ma otwory służące do umieszczania w nim kolczyków, ale i również kryształków, kwiatków czy piór. Dzięki ozdobom każdy egzemplarz lampy będzie unikatowy. To użytkownik decyduje jak i ile biżuterii zawiśnie na jej lampie.

Ingo Maurer stworzył lampę "Zettel`z 5". To lampa wisząca, która pobudza ludzką wyobraźnię. Lampa ma 31 drukowanych i 49 pustych arkuszy z wysokiej jakości papieru japońskiego, na którym możemy pisać nasze złote myśli, pragnienia, czy marzenia. Zawsze możemy umieścić szkic naszego dziecka. Lampa ta wchodzi w piękną interakcję między przedmiotem a człowiekiem. Osoba jest pobudzona przez swoją kreatywność. Dzięki osobistemu wkładowi użytkownika lampa jest niepowtarzalna. 
Lampa “Document Lamp” Gabriella Crohn również została stworzona ze stelażu oraz miejscem na umieszczenie własnych notatek. Zarówno możemy włożyć zdjęcia, listę zakupów, pocztówki tworząc osobisty projekt.

“BOALUM” autorstwa Gian Franco Frattini oraz Livio Castiglioni zaprojektowana w w 1970 roku oraz bardzo podobna do niej “Abyss” stworzona dla firmy Kundalini w 1997 pozwala na zmianę kształtu lampy. Rurkowaty kształt pozwala użytkownikowi na zmienianie jej w nieskończenie wiele form. “BOALUM” możemy rozdzielać tworząc cztery 2 metrowe lampy, lub zostać przy jeden 8 metrowej.